Wiadomości
Gdańsk nagrodził firmy przyjazne szkołom zawodowym. Miasto organizuje konkurs od czterech lat Fot. Radio Gdańsk/ Joanna Stankiewicz

piątek,

09 marca 2018

17:22

Gdańsk nagrodził firmy przyjazne szkołom zawodowym. W tym roku zgłaszali także uczniowie

Współpracują ze szkołami, organizują praktyki, szkolenia, dokształcają nauczycieli. Gdańsk nagrodził firmy przyjazne szkołom zawodowym. Miasto organizuje konkurs od czterech lat. Chce przez to promować kształcenie zawodowe, wzmocnić współpracę pomiędzy pracodawcami i szkołami oraz ukierunkować nauczanie zawodowe na innowacyjne rozwiązania.
Wśród nagrodzonych jest Małgorzata Rumińska, która prowadzi zakład fryzjerski i współpracuje ze Szkołą Kreowania Wizerunku nr 9. Jednym z jej uczniów jest Bartosz Szumiński. - Od pani Gosi nauczyłem się wszystkiego i uczę się cały czas. Wiem, że jeszcze dużo wiedzy mi brakuje, ale kocham to, co robię. W czwartek w wojewódzkim konkursie, który odbył się w Rumi, zdobyłem pierwsze miejsce w kategorii fryzury o tematyce pin-up - mówi Bartosz Szumiński


- Bartek jest dopiero w drugiej klasie, ale jest bardzo zdolny i kreatywny. Ma wszechstronną wyobraźnię, bo zajmuje się także stylizacją, co jest potrzebne w tym zawodzie. Ja współpracuję ze szkołą od 12 lat, od 10 lat jestem nauczycielem. Przekazuję uczniom wiedzę o technikach i zawodzie, ale też uczę ich miłości do zawodu oraz empatii. Teraz współpracujemy z Caristas, obsługujemy bezdomnych i potrzebujących. Nasza usługa powinna być dostępna dla wszystkich - mówi Małgorzata Rumińska.

POMOC OD STARSZYCH KOLEGÓW

Aplitt Spółka z o.o. współpracuje z Technikum Łączności od 2014 roku. - Staramy się przygotować jak najlepiej uczniów do zawodu, jaki będą wykonywali w przyszłości. Pokazujemy im, jak wygląda świat informatyki i jak zadbać o swój rozwój. Nasi pracownicy prowadzą zajęcia w szkole, pokazujemy też naszą firmę od środka, jak wyglądają serwerownie, sprzęt. Umożliwiamy też absolwentom zatrudnienie. Część z nich decyduje się także na dalsze studia i staramy się im to ułatwiać - mówi właściciel firmy Marcin Golas. Z praktyk korzystał Jan Kornacki, uczeń III klasy. - Bardzo podoba mi się, że pracownicy firmy ujawniają nam tajniki swojej pracy, dają nam praktyczne wskazówki. Bez tego wiedza praktyczna na niewiele by się przydała. Wiem, że to jest to, co chciałbym robić w przyszłości. To praca bardzo rozwijająca i każdy może w niej znaleźć coś dla siebie – mówił.

ABSOLWENCI SZKÓŁ ŚREDNICH SĄ POTRZEBNI

Grand Prix dla najlepszego pracodawcy dostała firma księgowa HK Finance. - Otrzymaliśmy aż dwie statuetki. To dla nas ogromne emocje i bardzo ważne wyróżnienie. Program, który zaczęliśmy realizować kilka lat temu ze szkołą, był jednym z pierwszych w tej branży. Rynek usług finansowych rozwija się w Gdańsku bardzo intensywnie. Wszyscy zabiegają o absolwentów szkół wyższych. Natomiast my podjęliśmy trud i próbę przygotowania absolwentów techników do zawodu w centrach finansowych. Do tej pory szkoliliśmy uczniów dla polskich przedsiębiorców i małych biur rachunkowych. My uważaliśmy, że przyszła kadra centrów finansowych to głównie absolwenci szkół średnich. Szczególnie dlatego, że procesy, które są przenoszone do Polski, na samym początku wymagają ścisłych procedur. Można przygotować młodych ludzi, przygotować ich, do tego, aby te procedury stosowali i żeby byli podstawową kadrą dla usług finansowych. Młodzież w technikach powinna uczyć się korzystać z nowoczesnych narzędzi, zaawansowanych arkuszy kalkulacyjnych. Absolwenci powinni też znać przynajmniej komunikatywnie język angielski i drugi język obcy. My tego młodych uczymy - mówi Anna Łabęcka-Milewska, z zarządu firmy.

WDZIĘCZNOŚĆ WŁADZ MIASTA

- Chcę podziękować wszystkim pracodawcom, bo to oni tworzą markę gdańskiej szkoły zawodowej. Sprawiają, że młodzi chętniej wybierają takie szkoły i chcą uczyć się konkretnego zawodu. Wiemy, że uczniowie po technikum czy szkole branżowej, mogą dostać dobrą pracę. Ale pamiętajmy, że nie zamykają sobie drogi do dalszej edukacji. Ta edycja konkursu była szczególna, bo nominowali do nagrody także uczniowie. Natomiast Grand Prix przyznała specjalna komisja, którą powołał prezydent - mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk.

Nominacje do tytułu „Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej" zgłaszali dyrektorzy szkół i placówek kształcenia zawodowego. W tym roku także uczniowie. Dyrektor mógł nominować jednego pracodawcę, z którym współpracuje minimum 2 lata. Wyróżnienie przyznaje się tym przedsiębiorcą, którzy spełniają określone kryteria, np. organizują i prowadzą dla uczniów zajęcia edukacyjne z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu i przy użyciu nowoczesnych technologii, współpracują ze szkołami przy opracowywaniu programów nauczania w zawodach, uczestniczą w realizacji działań, innowacji i eksperymentów pedagogicznych czy fundują stypendia i nagrody dla uczniów. Szczególnie cenione są też firmy, które sprawują patronat nad klasą, albo wspierają kształcenie osób niepełnosprawnych.

Poniżej znajduje się pełna lista nagrodzonych firm:

- HK Finance Sp.zo.o. - Anna Łabęcka-Milewska, Katarzyna Zdeb-Czupryn

- Grupa Orbis S.A. Region Północ

- Salon Fryzjerski Damsko - Męski Małgorzata - Rumińska

- Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Oddział Gdański - Irena Hubert - Sikora

- PEKABEX PREF S.A Zakład Gdańsk

- Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE

- Jan Sobański AUTO SYSTEM

- Aplitt Spółka z o.o.

- PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Wybrzeże w Gdańsku

- Państwowe Gospodarstwo Wodne WODY POLSKIE regionalny zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku

- "WUŻ" Port and Maritime Service Ltd Sp.z.o.o.

- Piekarnia - Cukiernia Pellowski

- Cukiernia W-Z sc Brygida Krzosek, Daniel Krzosek

Joanna Stankiewicz/mimi