Wiadomości
Fot. Pixabay/polakpotrafi.pl

niedziela,

25 lutego 2018

14:10

Twoje dziecko ma problemy z wymową? Pomóc może pomysł gdańszczanek. "Z grą terapia jest lekka i przyjemna"

Kolorowe kartoniki mają pomóc dzieciom z wadami wymowy. Logopedka oraz ilustratorka z Gdańska stworzyły projekt gry logopedycznej - Lody. Aby ją wydać, potrzebne są pieniądze. Dlatego zorganizowały społeczną zbiórkę na portalu Polak Potrafi.

Logopedka z Gdańska, Anna Lubner-Piskorska przekonuje, że przez zabawę dzieci uczą się szybciej. I ta gra ma do tego zachęcić.

ZABAWA DLA DZIECI I RODZICÓW

- Będą to kartoniki kolorowe, dwustronne do składania. Będzie plansza, pionki, kostka. Jest ona adresowana na głoski trzech szeregów, zwłaszcza szeregu syczącego i szumiącego. To znaczy, że materiał językowy jest tak dobrany, że możemy ćwiczyć poprawną wymowę głosek s, z, c, dz oraz sz, ż, cz, dż. Możemy szumieć i syczeć z dziećmi do woli - opowiada Anna Lubner-Piskorska.

POTRZEBA MATKĄ WYNALAZKU

Gra logopedyczna LODY ma trafić do logopedów, nauczycieli, terapeutów oraz rodziców. Pomysł na grę wziął się z niedoboru materiałów na rynku. - Otworzyłam swój pierwszy gabinet i dopadł mnie straszny deficyt pomocy na rynku. Próbowałam adaptować inne, zwykłe gry edukacyjne dla potrzeb zajęć, ale gdzieś to ciągle kulało. Zaczęłam tworzyć własne pomoce, karty pracy dla dzieci - wspomina Anna. Z grami terapia staje się lekka i przyjemna. Zwłaszcza, że często zajmuje dużo czasu. - Jeżeli dysfunkcja mowy jest długa i złożona to wymaga nawet roku, dwóch czy trzech pracy. Przez grę czy zabawę jest to czynić łatwiej - przyznaje logopedka.

Szacuje się, że blisko 60 proc. dzieci w Polsce ma problemy logopedyczne.

Strona projektu znajduje się TUTAJ.

Magda Manasterska/mmt