Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

wtorek,

20 lutego 2018

13:36

Niedźwiedź, który był w korpusie gen. Andersa, trafił do gry planszowej. Tak dzieci uczą się historii

Edukacyjna gra planszowa wydana przez IPN pomoże dzieciom w nauce historii. "Miś Wojtek" opowiada historię 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, w którym służył niedźwiedź Wojtek.

Akcja edukacyjnej gry planszowej rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku po napaści Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę. Następnie po ataku Niemiec na Związek Radziecki Józef Stalin wyraził zgodę na utworzenie z osadzonych w obozach pracy Polaków wojsko polskie. W marcu 1942 roku polscy żołnierze oraz cywile opuszczają ZSRR i wyruszają wesprzeć siły brytyjskie w walce z Niemcami. W drodze do Iranu uciekinierzy ze Związku Radzieckiego kupują od napotkanego chłopca małego niedźwiadka. Ten otrzymał imię Wojtek i przeszedł z żołnierzami cały szlak bojowy. To między innymi o jego historię oparta jest fabuła gry.

INNOWACYJNE METODY NAUCZANIA


Edukacyjna gra planszowa wykorzystana zostanie w gdańskiej Szkole Podstawowej numer 57 im. Władysława Andersa. Przy jej pomocy prowadzone będą lekcje historii.


Anna Listewnik, dyrektorka szkoły, podkreśla, że na co dzień w szkole stosowane są innowacyjne metody nauczania, dlatego z radością przyjmują grę w swojej placówce. Z kolei Waldemar Brenda zaznacza, że to znakomita okazja, by za pomocą zabawy wdrażać pewne treści historyczne, natomiast edukacyjne gry planszowe są jednym z tych elementów, w których IPN stara się specjalizować. Takich wyszło już kilkanaście. Wystarczy wspomnieć choćby popularną "Kolejkę".

GRA W SPRZEDAŻY

Honorowym patronem gdańskiej premiery gry była senator Anna Maria Anders – córka generała Władysława Andersa. Według niej historia misia Wojtka jest idealna dla małych dzieci i pozwala pokazać im historię jej ojca, jego żołnierzy i walk.

Pomysł na grę zrodził się we Wrocławiu. Tam uczennice szkoły podstawowej – Ola i Magda Gąsiorek - sporządziły własną grę wykorzystując historię 2. Korpusu Polskiego. Karol Madaj, projektant gier edukacyjnych IPN, we współpracy z pomysłodawczyniami, stworzył profesjonalne zasady rozgrywki. Gra trafiła już do sprzedaży. Można ją nabyć między innymi w księgarniach prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej, a także w sklepach z grami planszowymi.

 

Daniel Wojciechowski/mili


Zobacz Galerię