Wiadomości
Fot. czersk.pl

piątek,

16 lutego 2018

11:37

Rytel oddzieli się od gminy Czersk? Jest decyzja o wszczęciu odpowiedniej procedury

Jest decyzja o wszczęciu procedury, zmierzającej do utworzenia Gminy Rytel. Zakończyło się zbieranie podpisów w tej sprawie. Teraz konstytuuje się grupa inicjatywna, która zajmie się dalszymi formalnościami.

Pod wnioskiem o odłączenie Rytla od gminy Czersk podpisało się ponad 1500 osób. To około 70 procent wszystkich mieszkańców, uprawnionych do głosowania w tej miejscowości. - Oznacza to, że mamy społeczną zgodę na dalsze działanie - mówi Łukasz Ossowski, sołtys Rytla.

NASTĘPNY KROK

- Przystępujemy do następnego kroku, czyli utworzenie komitetu. Ten komitet będzie się zwracał w imieniu mieszkańców, mając mandat w postaci podpisów, do poszczególnych instytucji. To komitet musi zbadać i przedstawić wszystkie plusy i minusy za tym, żeby gmina Rytel była albo żeby jej nie było - dodaje sołtys.

Zebrane podpisy i powołanie komitetu wcale nie przesądzają o tym, że nowa gmina powstanie. Może się okazać, że taki samorząd nie podoła finansowo lub że procedury będą zbyt skomplikowane. - 42 lata nie ma Gminy Rytel. Czy ona powstanie za rok, czyli 1 stycznia 2019, czy 1 stycznia 2020, naprawdę nie spieszmy się. Należy podejść do tego ostrożnie - mówi Ossowski.

NIE BĘDĄ BLOKOWAĆ

Sołectwo Rytel jest obecnie częścią Gminy Czersk. Mieszkańcy wsi mają za złe władzom gminy, że te, po sierpniowej nawałnicy, nie pospieszyły z należytą pomocą. Wtedy padł pomysł, aby odłączyć się od Czerska i utworzyć własną jednostkę administracyjną. Władze Czerska podchodzą do tego pomysłu sceptycznie, choć zapowiadają, że nie będą inicjatywy mieszkańców w żaden sposób blokować.


Dariusz Kępa/mk