Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

wtorek,

13 lutego 2018

19:10

"Po latach niepewności możemy spać spokojnie". Wiemy, co stanie się z Bazą Lotniczą w Pruszczu Gdańskim

Pruszcz Gdański nie straci 49. Bazy Lotniczej. Zamiast likwidacji jednostki, w której stacjonują śmigłowce bojowe, planuje się jej rozwój.
Decyzja o likwidacji 49. Bazy Lotniczej zapadła w 2010 roku, ale w ostatnim czasie cofnął ją - z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej - szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wojsko poinformowało o tym już lokalnych samorządowców, w tym burmistrza Pruszcza Gdańskiego Janusza Wróbla.

WIĘCEJ ŻOŁNIERZY

- Po latach niepewności możemy w końcu spać spokojnie. Wiemy, że jednostka zostaje. Co więcej, jest tzw. jednostką perspektywiczną, a więc będzie się rozwijać, w planach są wielomilionowe inwestycje. O szczegółach wojsko samo poinformuje w przyszłości, natomiast pewne jest już, że w bazie będzie pracować więcej żołnierzy niż obecnie - cieszy się Janusz Wróbel.

ASPEKT FINANSOWY

Władze Pruszcza podkreślają, że 49. Baza Lotnicza jest ważna dla miasta z wielu różnych względów. - Baza wpisała się w krajobraz miasta i trudno wyobrazić sobie Pruszcz bez śmigłowców bojowych. Wojsko w naszym mieście to także aspekt finansowy. Chodzi m.in. o to, że wiele osób pracuje w jednostce, mieszka w Pruszczu, płaci tutaj podatki i wzbogaca nasze miasto. To zazwyczaj młode rodziny z dziećmi, a więc potrzebują przedszkoli i szkół, dzięki czemu nasi nauczyciele mają pracę - mówi Marek Krawyciński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Pruszcz Gdański.

Dla pruszczan ważne jest też m.in. to, że w 49. Bazie Lotniczej działa straż pożarna, która - w razie zagrożenia - wspiera działania Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Więcej na temat bazy i jej historii w materiale Sylwestra Pięty:
 
mili