Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Andrzej J. Gojke

wtorek,

13 lutego 2018

10:01

Apelacja w ostatnim momencie. Odwołanie w sprawie lotniska w Gdyni trafiło do unijnego Trybunału Sprawiedliwości

Odwołanie Komisji Europejskiej od wyroku w sprawie lotniska w Gdyni wpłynęło do unijnego Trybunału Sprawiedliwości i zostało zarejestrowane - ustaliło Polskie Radio. Chodzi o listopadowe orzeczenie Sądu Unii Europejskiej i unieważnienie decyzji Komisji nakazującej zwrot 92 milionów złotych pomocy publicznej na przekształcenie lotniska w Gdyni-Kosakowie z wojskowego w cywilne.
Unijny sąd wskazał na błędy proceduralne Komisji Europejskiej przy nakazywaniu zwrotu finansowego wsparcia. Według sędziów, Komisja nie wezwała wcześniej przedstawicieli Gdyni do wyrażenia opinii. Samo orzeczenie nie dotyczyło zasadności finansowego wsparcia.

APELACJA W OSTATNIM MOMENCIE

Komisja w ostatnich tygodniach analizowała możliwość odwołania się od wyroku. Jej prawnicy wykorzystali prawie cały przysługujący czas na odwołanie. Uznali ostatecznie, że sprawa powinna trafić do wyższej instancji i to unijny Trybunał Sprawiedliwości powinien rozsądzić kto ma rację w tym sporze. Apelacja została złożona niemal w ostatnim momencie.

Komisja zakwestionowała zasadność przekształcenia lotniska w Gdyni-Kosakowie, bo - jak argumentowała - znajduje się ono zaledwie 25 kilometrów od istniejącego już portu lotniczego w Gdańsku, który nie jest w pełni wykorzystywany. Eksperci Komisji kwestionowali też plany biznesowe i uznali, że szacunki dotyczące ruchu lotniczego w Gdyni - Kosakowie i przychodów opierają się na nierealistycznych założeniach. Padały też argumenty, że oba lotniska będą zabierać sobie pasażerów i wzajemnie szkodzić.

IAR/mar