Wiadomości
Ojciec Józef Wilczyński (drugi od prawej) po otrzymaniu Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Fot. Kancelaria Prezydenta RP/Krzysztof Sitkowski

niedziela,

11 lutego 2018

17:34

Gdański jezuita z Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność muzyczną

- Będę prowadził zespół dopóki wystarczy mi sił - mówi gdański jezuita, ojciec Józef Wilczyński, który za działalność muzyczną został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W piątek odebrał odznaczenie w Pałacu Prezydenckim.
Duchowny otrzymał odznaczenie z rąk ministra z Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego (prezydent Andrzej Duda był tego dnia na otwarciu igrzysk olimpijskich w Pjongczangu). - To za pracę z młodzieżą ze szkoły muzycznej, którą prowadziłem przez 47 lat - mówi w rozmowie z Radiem Gdańsk. - Już nie uczę, bo nie pozwala mi na to kalendarz, niedługo skończę 86 lat. W dalszym ciągu prowadzę zespół złożony z uczniów i uczennic ze szkoły muzycznej. To im należą się podziękowania. Na zespół składają się chór, orkiestra oraz balet - mówi ojciec Józef Wilczyński.

ZESPÓŁ ŁĄCZĄCY POKOLENIA

Jezuita jest dyrygentem i założycielem zespołu muzycznego "Stella Maris", działającego przy gdańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Występują w nim uczniowie i absolwenci szkoły oraz osoby związane z gdańską Akademią Muzyczną. - W moim chórze występują zarówno dziadkowie, rodzice jak i dzieci. To specjalny skład - mówi z dumą ojciec Wilczyński. - Nikogo się nie odsuwa, a ci mali muzycy po latach stają się wielcy.

Liczący ok. 200 osób zespół koncertuje w Polsce oraz za granicą. Występował m.in. państwach Europy zachodniej, Ameryce Północnej i Australii oraz przed papieżem Janem Pawłem II. - Dwa tygodnie temu byliśmy w Brukseli i tam też daliśmy koncert. W dalszym ciągu będę prowadził ten zespół ile tylko sił mi zostanie - mówi z uśmiechem duchowny.

Ojciec Józef Wilczyński od 25 lat jest związany z parafią św. Krzyża przy ulicy Mickiewicza w Gdańsku Wrzeszczu. Ma na swoim koncie liczne odznaczenia m.in. przez Senat RP, Radę Miasta Gdańska i wojewodę pomorskiego. 16 marca jezuita skończy 86 lat.
Rafał Mrowicki