Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Magdalena Manasterska

sobota,

10 lutego 2018

13:22

Toast stoma litrami gorącej czekolady. Tak Gdynia świętowała 92. urodziny

Około stu litrów rozeszło się w zaledwie pół godziny. Gorącą czekoladą gdynianie i goście wznieśli toast z okazji 92. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich.
Przy okazji słodkiego poczęstunku przed gdyńskim InfoBoxem nie zabrakło życzeń.


- Żeby dalej ludzie byli tacy uprzejmi w stosunku do siebie. I żeby Gdynia dalej rozwijała się tak jak rozwija - mówił naszej reporterce mieszkający od 50 lat w Gdyni uczestnik wydarzenia.

"JEST CZEGO ZAZDROŚCIĆ"

Na słodkim toaście pojawili się także goście z Gdańska.

- Przyjechałyśmy na spacer, nad morze, ale bardzo się cieszymy, że trafiłyśmy na taką okazję. Możemy wypić tę ciepłą czekoladkę na mroźnym spacerze. Uważam, że to jest świetne miasto, dobrze zarządzane i świetnie rozwijające się. Jest chyba czego zazdrościć - przyznała gdańszczanka.

urodziny gdynia2

Fot. Radio Gdańsk/Magdalena Manasterska


ODCZAROWAĆ SKOJARZENIE ZE ŚLEDZIEM

Tradycja toastu gorącą czekoladą pojawiła się kilkanaście lat temu po to, by odczarować skojarzenia Gdyni ze... śledziem.

- Gdynia kojarzy się zazwyczaj ze śledziami. Pomyśleliśmy, że chcemy jakoś ten dzień z gdynianami uczcić. I to, co nam przyszło do głowy, żeby rozgrzać gdynian w ten mroźny dzień, to jest właśnie toast gorącą czekoladą - opowiedział Marek Radyko ze Stowarzyszenia In Gremio.

urodziny gdynia1

Fot. Radio Gdańsk/Magdalena Manasterska


W sobotnie popołudnie, z okazji urodzin miasta, odbyła się także gra muzealna dla dzieci w Muzeum Emigracji. Urodzinowe świętowanie zakończyła uroczysta Rada Miasta Gdyni w Teatrze Miejskim.

Magdalena Manasterska/mk


Zobacz Galerię