Wiadomości
Fot. Pexels

niedziela,

04 lutego 2018

09:54

Kino, restauracja, koncerty i warsztaty. Zbliża się Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa

Warsztaty dla małżeństw i czas tylko we dwoje spędzony w muzeum, kinie, restauracji czy na koncercie - to wszystko znajdzie się w programie Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa, który od 7 do 14 lutego odbędzie się w 12 miastach w Polsce, z których większość leży na Pomorzu.

Obchody zainauguruje Gala Otwarcia w Europejskim Centrum Solidarności w środę o 17:00. Tydzień Małżeństwa zakończy się w dzień św. Walentego, uznawanego za patrona zakochanych.

Jak wyjaśnia koordynatorka polskiej edycji Tygodnia Małżeństwa Anna Bialik, nie jest to data przypadkowa.

- Co roku wokół Walentynek jest sporo hałasu, zresztą bardzo fajnego. My chcemy podkreślić, że Walentynki to dopiero początek. Prawdziwa praca nad związkiem zaczyna się po Walentynkach, w często żmudnej i szarej codzienności. Chcemy ludziom przypomnieć, że stan zakochania mija, ale to nie oznacza końca miłości - podkreśliła.

DWANAŚCIE MIAST

W tym roku kampania ruszy w 12 miastach, w tym także w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Jastarni, Elblągu, Kuźnicy, Wejherowie i Rumi. 

Jej celem jest - jak zaznacza Bialik - "pogłębienie więzi małżeńskiej oraz nabycie kompetencji interpersonalnych poprzez udział w konferencjach, seminariach, debatach i warsztatach oraz poprzez twórcze spędzenie czasu we dwoje", a także "promowanie małżeństwa jako wartości społecznej".

- To ma być czas na cieszenie się małżeństwem, pokazanie, jak można wspólnie fajnie spędzać czas. Akcja nie jest przeciwko nikomu. Chcemy pokazać: są wśród nas dobre, udane małżeństwa, pokażmy wszystkim, że to się da zrobić - podkreśliła.

RANDKI I WARSZTATY

Uczestnicy tegorocznej edycji będą mogli wziąć udział w małżeńskich warsztatach, spędzić wspólnie czas na randce w restauracji, w kinie czy w muzeum, potańczyć, czy bezpłatnie zwiedzić ciekawe miejsca. Jak poinformowali organizatorzy, wstęp na dużą część wydarzeń jest wolny. Zapisy prowadzone są na stronie internetowej www.tydzienmalzenstwa.pl.

Bialik przyznała, że do podjęcia tego tematu skłoniła organizatorów wzrastająca liczba rozwodów.

- Ten tydzień to tylko symbol. Nasza kampania ma ludziom uświadomić, że przez cały rok muszą pracować nad związkiem, bo to się samo nie zrobi. Chodzi też o to, żeby media i społeczności lokalne miały na uwadze, że warto wzmacniać małżeństwo, bo to po prostu wszystkim się opłaca - oceniła.

PONAD DWADZIEŚCIA LAT

Akcję na szczeblu ogólnopolskim koordynuje Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich, lokalnie współorganizatorami są inne organizacje. Obchody warszawskie po raz drugi koordynuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

Tydzień Małżeństwa został zainicjowany w 1997 r. w Wielkiej Brytanii przez Richarda Kane, jako społeczna kampania, promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Obecnie działa już w 28 krajach na 4 kontynentach, zawsze w tym samym terminie 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. w Gdańsku przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym.

PAP/mk