Wiadomości
Fot. expresskaszubski.pl

wtorek,

13 lutego 2018

17:47

Oburzający napis pojawił się w Gowidlinie. Jego autor został zatrzymany [AKTUALIZACJA]

"JE*** UCHODŹCÓW" - taki napis pojawił się na na elewacji budynku gospodarczego w Gowidlinie. Komisariat Policji w Sierakowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Gdańsk Śródmieście w Gdańsku prowadzi dochodzenie w sprawie nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym.

AKTUALIZACJA 17:40

Autor wulgarnego napisu na temat uchodźców, który pojawił się na jednym z budynków w Gowidlinie w powiecie kartuskim zatrzymany. To 20-letni mieszkaniec tej miejscowości, który obecnie zamieszkuje w Sierakowicach. Jak poinformowała Jarosława Krefta z policji w Kartuzach, na trop sprawcy, który namalował nienawistny napis na murze jednego z budynków, wpadł policjant z komisariatu w Sierakowicach. Mężczyzna został zatrzymany przez kryminalnych. Usłyszał zarzut publicznego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym. Obraźliwy napis dotyczył Ukraińców. Mężczyzna przyznał się do winy i chce dobrowolnie poddać się karze. Przez pół roku ma wykonywać prace społeczne oraz zapłacić tysiąc złotych grzywny. Na to musi jednak zgodzi się sąd. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk Śródmieście.

 


 


O nienawistnym haśle na jednym z budynków w Gowidlinie na początku stycznia poinformował czytelnik portalu expresskaszubski.pl.

"DO PRZEMOCY JUŻ TYLKO KROK"

- Ten napis to bardzo niepokojący sygnał, bo od takich haseł do przemocy jest już tylko krok. W naszej miejscowości nie ma uchodźców, ale jest za to bardzo duża grupa Ukraińców i kto wie, czy to hasło nie jest wymierzone w jakiś sposób właśnie w nich – twierdził w rozmowie z portalem.

Napis wywołał spore oburzenie i teraz sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa Gdańsk Śródmieście.

POLICJA PROSI O POMOC

Policja poszukuje ewentualnych świadków tego zdarzenia, osoby posiadające wiedzę na ten temat proszone są o kontakt z prowadzącym postępowanie asp. szt. Piotrem Hirsz pod nr tel. 58 685 21 63, 58 685 21 52

Zgodnie z Art. 256 Kodeksu karnego ten, kto nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

oprac. mar