Wiadomości
Z lewej komin z podłączonym piecem kaflowym, z prawej komin z piecem c.o. Fot.archiwum prywatne

niedziela,

28 stycznia 2018

13:57

Miało być nowocześnie, a będzie… zimno? Problem z ogrzewaniem mieszkań na Nowym Osiedlu w Kartuzach

Zrezygnowali z pieców kaflowych na rzecz nowoczesnego ogrzewania centralnego. Niestety, nowe kotły powodują, że stare kominy robią się nieszczelne, co doprowadza do zadymienia mieszkań i wycieku substancji smolistych. A pomysłów na rozwiązanie sytuacji brak.

Sprawa jest poważna, ponieważ, jeśli w wyniku ekspertyzy kominiarskiej potwierdzą się obawy jednego z członków wspólnoty mieszkaniowej, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej będzie musiał wydać nakaz wyłączenia pieców c.o. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, mieszkańcy nie będą mieli żadnej alternatywnej możliwości ogrzewania lokum.

MAJĄ PONAD 70 LAT

- Te budynki pochodzą z 1945 roku i kominy zostały przystosowane do pieców kaflowych, przy których temperatura spalin w kominie to ok. 120 stopni. W przypadku kotła c.o., w zależności od jego mocy, temperatura spalin w kominie jest znacznie wyższa – wyjaśniał Expressowi Kaszubskiemu właściciel jednego z mieszkań. – Kominy mają też zbyt wąski przekrój dla instalacji c.o. Dochodzi do uszkodzeń, co zresztą widać na fotografiach, które wykonałem. W tej chwili mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie i życie, a nie możemy doprosić się zdecydowanych działań Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej - dodał.

Mieszkańcy skierowali odpowiednie dokumenty m.in. do Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i prokuratury. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie może jednak podjąć żadnych kroków, zanim nie będzie jednoznacznej decyzji kominiarskiej o stanie technicznym przewodów kominowych.

OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE?

Gdy okaże się, że ich stan jest zły, ZGM może zakazać używania pieców c.o. Będzie to jednak zastąpienie jednego problemu mieszkańców, drugim. By utrzymać w mieszkaniach odpowiednią temperaturę, będą musieli wykorzystywać do ogrzewania na przykład urządzenia elektryczne. Ekspertyzy, jak i sposobów na rozwiązanie problemu na razie nie ma, choć pojawił się pomysł, by podłączyć budynki do sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej Spec-Pec. Rozpoczęły się już nawet na ten temat pierwsze rozmowy, jednak nie padły jeszcze żadne szczegółowe informacje w sprawie tego rozwiązania, jego kosztów ani przewidywanego terminu realizacji.

 

mk