Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz

piątek,

26 stycznia 2018

22:56

Ergo Hestia, Izohan, Izobud, Netz oraz LPP. To Pomorscy Pracodawcy Roku 2017

Nagrody od ośmiu lat przyznaje organizacja Pracodawcy Pomorza. "Złotego Oxera", czyli nagrodę specjalną za konsekwencję i determinację w budowaniu firmy dostał "Browar Amber".

LPP z Gdańska to pracodawca Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot. Nagrodę "Primum Cooperatio" za osiągnięcia naukowe i wdrażanie pomysłów w gospodarce otrzymał profesor Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej, twórca Cyber-Oka. Natomiast "Fundacja Innowacji Społecznej" oraz firma "Orbis" dostały nagrody w kategorii Przedsiębiorca Odpowiedzialny i Wrażliwy Społecznie.

POŻĄDANY WIZERUNEK PRACODAWCY

- Zwycięzcy to firmy, które mogą poszczycić się nie tylko dobrymi wynikami ekonomicznymi i finansowymi, ale są też znane z przestrzegania zasad etyki i społecznej odpowiedzialności. To dla nas bardzo ważne, bo to promowanie pożądanego wizerunku pracodawcy. Cieszymy się, że na Pomorzu są firmy, które mają utrwalone marki, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Po raz pierwszy nagradzamy osoby i firmy, które wspierają społeczną ekonomię. To jest bardzo ważne, żeby takie firmy także promować. Również w tym roku przyznajemy bardzo istotną dla nas nagrodę Primum Cooperatio. Profesor Andrzej Czyżewski udowadnia, że współpraca nauki i biznesu przynosi realne korzyści - mówi prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki.

"Złotego Oxera" odebrali założyciele Browaru Amber Danuta i Andrzej Przybyło. - Dziękuję za to wyróżnienie. To nagroda nie tylko dla nas, ale także dla naszych pracowników, którzy są z nami od początku - powiedział Andrzej Przybyło.

W kategorii przedsiębiorstwo zatrudniające do 9 pracowników nagrodę dostała firma Netz z Gdańska. Zajmuje się świadczeniem usług z branży IT. Dyrektor Justyna Duchnowska podkreśla, że to dla nich bardzo znaczące wyróżnienie. - To dla nas szczególna motywacja do działania. Chce się chcieć. Trudno dzisiaj zachować wysokie standardy pracy. Staramy się szanować pracowników, dbać o ich potrzeby. Jest to dla nas ważne, że ktoś to dostrzegł - mówi Justyna Duchnowska.

Profesor Andrzej Czyżewski, który otrzymał nagrodę Primum Cooperatio im. profesora Bogdana Mazurkiewicza przyznał, że to dla niego szczególnie wzruszający moment. Profesor Mazurkiewicz w ostatnich chwilach życia korzystał z urządzenia "Cyber-oko" służącego do komunikacji. - Podeszła do mnie żona profesora i podziękowała, że mogła się z mężem porozumiewać. To była dla mnie najważniejsza chwila. Cieszę się, że nasze wynalazki pomagają tak wielu ludziom. A na Pomorzu jest świetny klimat dla nauki do współpracy z biznesem. Środki europejskie wspomagają tę współpracę. Właściwie nie mamy barier. Przedsiębiorcy są otwarci na innowacje. Stanowimy świetny potencjał rozwojowy na poziomie europejskim - mówi profesor Czyżewski.

Przedsiębiorcą Odpowiedzialnym i Wrażliwym Społecznie jest według kapituły Fundacja Innowacji Społecznej, która tworzy miejsca pracy dla wychowanków placówek wychowawczych. - Głównym naszym celem jest dobry start dla mieszkańców domów dla dzieci. Chcemy, żeby mieli równe szanse na rynku pracy. Jestem dumny z naszych pracowników. Wielu z nich awansuje na kolejne szczeble, kilka osób weszło już na rynek zewnętrzny. To nas bardzo cieszy. Na tym ma polegać nasza działalność - mówi Piotr Wróblewski, prezes Fundacji.

NAGRODA GOSPODARCZA „ZŁOTY OXER"

Nagroda specjalna przyznawana za konsekwencję i determinację w budowaniu firmy. Nazwa nagrody pochodzi od niezwykle trudnej do pokonania przeszkody w zawodach hipicznych – Oxera. Sport ten kojarzony jest z elegancją, sukcesem i najwyższą jakością, do których to przedsiębiorcy zawsze dążą. Ta wyjątkowa nagroda przyznawana jest osobom będącym wzorem dla naszego środowiska gospodarczego, które dzięki własnej inicjatywie, uporowi i determinacji, zbudowały od podstaw firmę pomimo licznych przeszkód i wyzwań. Firmę o silnej wizji rozwojowej, rozwijanej w oparciu o przyjęte cele strategiczne.

Danuta i Andrzej Przybyło – Browar Amber Sp. z o.o. Sp.K.W 1994 roku Państwo Danuta i Andrzej Przybyło podjęli decyzję o budowie browaru Amber w Bielkówku. Od początku działalności ideą była kontynuacja bogatej tradycji browarniczej Pomorza. Był to czas kiedy polskie browarnictwo niezależne przegrywało konkurencję z globalnymi graczami wchodzącymi na polski rynek. Browar Amber był jednym z nielicznych browarów, które podjęły się trudnego zadania odbudowy tradycji warzenia piwa zgodnie z zasadami rzemiosła.Pierwsze sukcesy browaru Amber to koniec lat dziewięćdziesiątych i wprowadzenie na rynek piwa Amber Red w charakterystycznych małych butelkach. To również czas inwestycji w nowoczesną warzelnię piwa i leżakownię. W kolejnych latach browar zasłynął z takich piw jak Koźlak, Piwo Żywe, Pszeniczniak czy seria Po Godzinach. Amber stał się również jednym z nielicznych na świecie browa­rów posiadających certyfikat Slow Food. Piwa z Bielkówka cenione są za granicą i eksportowane do Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Meksyku i większości krajów europejskich.Danuta i Andrzej Przybyło cały czas przykładają bardzo dużą rolę do wyjątkowości oferowanych pro­duktów odróżniających ich od masowych producentów piwa. Browar Amber jest nadal firmą rodzinną ściśle związaną z Pomorzem, co jest uwidocznione również w organizacji największego festiwalu piwa w Polsce północnej – AMBER FEST, który odbywa się na gdańskim Stadionie Energa.

PRIMUM COOPERATIO, czyli „NADE WSZYSTKO WSPÓŁPRACA" – Nagroda Specjalna im. Prof. Bogdana Mazurkiewicza.

Nagrodą Primum Cooperatio wyróżniane są osoby reprezentujące pomorskie środowisko akademickie, za wybitne osiągnięcia naukowe połączone z udokumentowaną działalnością w zakresie wdrożeń własnego dorobku naukowego w gospodarce. Przedsiębiorcy promują tym samym naukowców, którzy rozumiejąc potrzeby gospodarki w sposób aktywny, swoją twórczą myślą i doświadczeniem przyczyniają się do wspierania i realizowania innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych.

Prof. dr hab. inż. Andrzej CzyżewskiKieruje Katedrą Systemów Multimedialnych i specjalnością naukową inżyniera dźwięku i obrazu na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Pod kierunkiem Profesora zrealizowano dziesiątki projektów badawczych, badawczo-wdrożeniowych, badawczo-rozwojowych zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Dorobek naukowy Profesora przekracza 600 publika­cji, z których ponad 80 stanowią artykuły w prestiżowych czasopismach naukowych oraz rozdziały w książkach zagranicznych. Jest autorem 24 patentów krajowych i 5 międzynarodowych zgłoszeń patentowych oraz kilkunastu wdrożeń. Jednym z jego wielkich projektów jest IDENT – Multimodalny, biometryczny system weryfikacji tożsamości klienta bankowego, realizowany przy współpracy PKO BP oraz pomorskiej firmy Microsystem. Technologia bazuje na unikatowych, odrębnych dla każdego człowieka cechach. Wiele realizowanych projektów jest adoptowanych w różnych dziedzinach życia, np. Cyber-Oko, umożliwiające chorym komunikację ze światem zewnętrznym. W ostatnim okresie swojego życia z tego dobrodziejstwa korzystał również Profesor Bolesław Mazurkiewicz.

Nagroda główna i tytuł Pomorski Pracodawca Roku 2017
w kategorii: przedsiębiorstwo zatrudniające do 9 pracowników:

Netz Sp. z o.o.Prezes Zarządu: Ireneusz Ziomkowski / rok założenia: 1993 / siedziba: GdańskFirma Netz od ponad 24 lat zajmuje się outsourcingiem usług IT dla bizne­su, dostarczając zaawansowane i nowoczesne rozwiązania. Ukształtowała swoją pozycję w branży IT dzięki nieustannemu podnoszeniu kwalifikacji swoich pracowników i jakości usług. Indywidualne podejście, profesjonalne doradztwo, kompetencje zespołu zaowocowały stabilnym i ciągłym rozwo­jem przedsiębiorstwa oraz licznymi sukcesami branżowymi m. in. wyróżnie­nia jak Partner Roku IBM, Partner Roku Lenovo czy Partner Roku Microsoft.

Nagroda główna i tytuł Pomorski Pracodawca Roku 2017
w kategorii: przedsiębiorstwo zatrudniające od 10 do 50 pracowników:

Przedsiębiorstwo Prod.-Usługowe Izobud Sp. z o.o.Prezes Zarządu: Anna Górska / rok założenia: 1989 / siedziba: GdańskGłówny przedmiot działalności to handel materiałami budowlanymi. Misją firmy jest świadczenie wysokiej jakości usług w branży budowlanej i dostar­czanie na rynek najlepszych produktów, zapewniając przy tym profesjonalną obsługę, transport i rozładunek. Cele realizowane przez przedsiębiorstwo od wielu lat to na pierwszym miejscu tworzenie dobrego, przyjaznego miejsca pracy dla pracowników, bycie dobrym sąsiadem dla gminy i spo­łeczności lokalnych. Izobud Sp. z o.o. zatrudnia obecnie 36 pracowników.

Nagroda główna i tytuł Pomorski Pracodawca Roku 2017
w kategorii: przedsiębiorstwo zatrudniające od 51 do 250 pracowników:

Izohan Sp. z o.o.Prezes Zarządu: Paweł Ziembiński / rok założenia: 1989 / siedziba: GdyniaIzohan to gdyńska, dynamicznie rozwijająca się spółka, której początki sięgają 1989 roku. Od początku istnienia zajmuje się produkcją materia­łów do hydroizolacji. Wprowadzając na rynek nowoczesne technologie i rozwiązania, stała się ekspertem w dziedzinie hydroizolacji oraz chemii budowlanej. Od 2006 roku Izohan działa w strukturach Grupy Atlas. Obecnie firma posiada pięć marek: IZOHAN, IZOLEX, IZOLMAT, NEXLER i IZOLMIX. W firmie pracuje blisko 250 osób. Izohan posiada najszerszą ofertę w branży chemii budowlanej i hydroizolacji.

Nagroda główna i tytuł Pomorski Pracodawca Roku 2017
w kategorii: przedsiębiorstwo zatrudniające powyżej 250 pracowników:

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.Prezes Zarządu: Piotr Maria Śliwicki / rok założenia: 1991 / siedziba: SopotPrzez 26 lat od momentu powstania firma w wyniku stałego, dynamicznego rozwoju została jednym z liderów rynku ubezpieczeń w Polsce. Według oceny Klientów Spółki Grupy ERGO Hestia zapewniają najwyższy standard ochrony majątku i życia. ERGO Hestia wyznacza kierunki rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego i zdobywa uznanie klientów oraz partnerów biz­nesowych dzięki innowacyjności i wysokiej jakości likwidacji szkód. Blisko 2 500 pracowników Grupy pracuje dla 3,2 miliona klientów indywidualnych oraz firm – od małych i średnich przedsiębiorstw po największe korporacje.

Pracodawca Roku 2017

Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot Nagroda przyznawana przez Prezesa Zarządu Obszaru Metropolitalnego – Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza dla firmy z obszaru metropolitalnego, która dokonała znaczącego rozwoju w zakresie inwestycji oraz zwiększenia zatrudnienia.

LPP S.A.Założona w 1991 roku przez Marka Piechockiego i Jerzego Lubiańca, jest jedną z najdynamiczniej roz­wijających się firm odzieżowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Posiada w swoim portfo­lio 5 marek – Reserved, House, Cropp, Mohito, Sinsay. Od 26 lat konsekwentnie prowadzi działalność w Polsce i za granicą. Jej sieć sprzedaży obejmuje blisko 1700 sklepów zlokalizowanych w 20 krajach. LPP tworzy ponad 25000 miejsc pracy w swoich biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Przedsiębiorstwo od początku swojego istnienia związane jest z Gdańskiem, gdzie znajduje się jego centrala. LPP należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland i jest jedną z 20 najwięk­szym firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Przedsiębiorca Odpowiedzialny i Wrażliwy Społecznie

Nagroda specjalna przyznawana w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota na subregion metropolitalny", dla firm i podmiotów ekonomii społecznej zaangażowanych w działalność społecznej odpowiedzialności biznesu. Nagrodę i statuetkę „Przedsiębiorcy Odpowiedzialnego i Wrażliwego Społecznie"w kategorii „Podmiotów Ekonomii społecznej" otrzymuje:

Fundacja Innowacji SpołecznejFundacja, której prezesem jest Piotr Wróblewski powstała w 2012 roku i jest operatorem 3 firm spo­łecznych: hotelu So Stay ***, kawiarni Kuźnia oraz bistro Centrala. W swojej aktywności Fundacja łączy działalność biznesową z odpowiedzialnością społeczną. W swoich firmach tworzy miejsca pracy dla wychowanków placówek wychowawczych. Obecnie zatrudnienie wynosi 34 osoby w tym 50% to wychowankowie systemu pieczy zastępczej.

Przedsiębiorcy Odpowiedzialnego i Wrażliwego Społecznie"
w kategorii „Podmiotów Ekonomii społecznej" otrzymuje:

Fundacja Innowacji Społecznej

Nagrodę i statuetkę „Przedsiębiorcy Odpowiedzialnego i Wrażliwego Społecznie"w kategorii „Firma" otrzymuje:

Orbis S.A. Region PółnocnyW Trójmieście Grupa Orbis S.A. reprezentowana jest przez 7 hoteli oferujących 1306 pokoi. Dyrektorem Regionu Północnego jest Sylwia Gadomska. Grupa Orbis jest największą siecią hoteli w Europie Środkowo-Wschodniej oferującą 20 000 pokoi w ponad 120 hotelach, jest wyłącznym licencjodawcą marek Accor Hotels w 16 krajach. Hotele działają pod markami: Sofitel, MGallery by Sofitel, Pullman, Novotel, Mercure, ibis, ibis Styles i ibis budget. Orbis został założony w 1920 roku. Od 1997 roku spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i zatrudnia dzisiaj ponad 4 000 osób w tym 500 osób w Trójmieście. Prezesem Zarządu Grupy Orbis S.A. jest Gilles Clavie.

Joanna Stankiewicz/mich


Zobacz Galerię