Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel

czwartek,

25 stycznia 2018

22:24

Na podłodze marmur, na ścianach i dachu szkło, z boku wijący się bluszcz. Zadaszone patio na gdańskiej ASP

Na podłodze marmur, na ścianach i dachu szkło, z boku wijący się bluszcz. Na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku otwarto zadaszone patio. Odnowiona przestrzeń będzie służyła nie tylko studentom i wykładowcom, ale przede wszystkim mieszkańcom i turystom.

W ciągu najbliższych pięciu lat w patio zaplanowano szereg różnych działań edukacyjnych i kulturalnych otwartych na szerokie grono odbiorców.

- Odbędą się tam między innymi warsztaty, konferencje i koncerty. Będzie też działało kino letnie - zdradza rektor uczelni dr hab. Krzysztof Polkowski. - Przestrzeń nie jest duża, bo to tylko 150 metrów, ale pozwoli to na organizowanie dużej liczby wydarzeń w bardzo intensywnym rytmie, przez cały rok. Będziemy tutaj prowadzić bezpłatną działalność kulturalno-edukacyjną, która jest częścią naszej misji i strategii uczelni. Promujemy też sztukę, dizajn i naukę - dodaje.

ZADASZONE PATIO

Nowe patio jest wyjątkowe, bo... zadaszone. Przeszklona fasada i szklany dach to dość oryginalne połączenie, dlatego prace związane z powstaniem tego miejsca nie były łatwe. - Miejsce to zmieniło się też infrastrukturalnie. Jest świetnie wyposażone multimedialnie i technicznie, co będzie wykorzystywane przy realizacji programu kulturalnego - mówi wicekanclerz ASP Marcin Wochyń.

Nowe miejsce podoba się studentom. Jak przyznali, brakowało takiej przestrzeni na uczelni. - Ogólnie bardzo nam się podoba, ciekawe wykonanie, super. Wszystko zachowane jest w jednej kolorystyce, ciekawe jest też oświetlenie - mówili naszej dziennikarce.

Remont i planowane działania kulturalne w patio zostały wsparte dofinansowaniem unijnym, które wyniosło prawie 7 milionów złotych.

Aleksandra Nietopiel/mich