Wiadomości
Elewacja kamienicy objętej programem w 2017 roku Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal

czwartek,

25 stycznia 2018

14:32

Dzięki temu programowi upiększono ponad 120 kamienic w Gdańsku. Udział może wziąć praktycznie każdy

W ramach programu "Gdańskie fasady OdNowa" odrestaurowano już budynki przy ulicach Ogarnej i Szerokiej. Teraz czas na kolejne. Miasto ogłosiło już siódmą edycję konkursu na nadanie dekoracji nowym kamienicom.

Na Głównym Mieście w Gdańsku odrestaurowano już elewacje 123 kamienic (z czego 23 tylko w ubiegłym roku) w ciągu pięciu lat. Program "Gdańskie fasady OdNowa" polega na nadawaniu artystycznych dekoracji, takich jak elementy zdobnicze w postaci płaskorzeźb i metaloplastyki, budynkom wraz z aranżacją fragmentów przestrzeni publicznej.

 


DLA KOGO KONKURS?

W konkursie mogą wziąć udział osoby, które na co dzień nie współpracują z sektorem finansów publicznych, a także nie robią tego w celu osiągnięcia zysku. Motywem ma być głownie chęć posiadania własnego wkładu w wystrój miasta. - Program jest fantastyczną inicjatywą przywracającą urodę części miasta, angażującą wspólnoty mieszkaniowe i gdańszczan - mówił podczas spaceru kuratorskiego szlakiem odnowionych elewacji Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. Partnerami projektu są także mieszkańcy kamienic, którzy wykonują we własnym zakresie przygotowawcze roboty remontowe.

WYDANO JUŻ PONAD 2 MILIONY

Program "Gdańskie fasady OdNowa" realizowany jest od 2013 roku. Od tego czasu z budżetu miasta na ten cel przeznaczono prawie dwa miliony złotych. W 2017 r. za 390 tysięcy złotych udekorowano elewacje o łącznej powierzchni ponad 2,7 tysiąca metrów kwadratowych.

Jest to już siódma edycja konkursu. Miasto czeka na oferty do 15 lutego do godziny 16. Można je przesyłać pocztą lub złożyć osobiście bezpośrednio na Sali Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody 8/12.

Zobacz efekty ubiegłorocznej edycji:

PAP/chr


Zobacz Galerię