Wiadomości
Stypendia od marszałka województwa pomorskiego Fot. Radio Gdańsk / Joanna Stankiewicz

środa,

24 stycznia 2018

19:32

Osiągają świetne wyniki w nauce, prowadzą własne badania i stale się dokształcają. Marszałek zapłaci najlepszym studentom

Najlepsi studenci z Pomorza dostali stypendia od marszałka województwa. Przez 9 miesięcy będą dostawali po 380 złotych miesięcznie. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to prawie 130 tysięcy złotych.

Mariusz Jakubowski jest na ostatnim roku Akademii Morskiej w Gdyni. Zaraz po studiach chce założyć własną firmę. - Chciałbym połączyć prowadzenie firmy z Diamentowym Grantem, czyli doktoratem. Zajmuję się badaniami nad produkcją bezalkoholowych napojów fermentowanych. To na przykład kombucha, czyli napój na bazie herbaty, a także kefir wodny. Te napoje na razie nie są znane w Polsce, ale jestem przekonany, że szybko wejdą na rynek. Pieniądze ze stypendium zamierzam odłożyć na zakup mieszkania - mówi Mariusz Jakubowski.

PIENIĄDZE NA WŁASNY ROZWÓJ

Ewelina Karlik studiuje na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Jej specjalność to systemy informacyjne w bezpieczeństwie oraz bezpieczeństwo narodowe. - Zawsze byłam ambitna i cieszę się z tego stypendium. Pieniądze wykorzystam na własny rozwój, na zakup materiałów naukowych czy wyjazdy na konferencje. Na pewno się przydadzą. A po studiach chciałabym pracować w służbach mundurowych - na policji lub w wojsku.

Wśród stypendystów jest także Katarzyna Kosińska, która studiuje archeologię i etnologię na Uniwersytecie Gdańskim. - Interesuję się głównie średniowieczem i województwem pomorskim. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę, by móc realizować swoje pasje. Pieniądze przydadzą mi się na wyjazdy na badania naukowe - mówiła.

STYPENDYŚCI Z CAŁEGO POMORZA

Stypendia będzie dostawało 38 studentów z Pomorza. Akademia Morska w Gdyni – 7, Uniwersytet Gdański – 12, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – 4, Akademia Pomorska w Słupsku – 4, Politechnika Gdańska – 3, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte – 2, Gdański Uniwersytet Medyczny – 1, Ateneum Szkoła Wyższa - 1.

Pięciu stypendystów studiuje poza województwem: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - 1, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy - 1, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie -1, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie - 1, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie - 1.


PODNIEŚĆ POZIOM KSZTAŁCENIA

Marszałek Mieczysław Struk chce, by to właśnie pomorskie uczelnie przyciągały jak najwięcej osób. - Staramy się, żeby nasze uczelnie były coraz bardziej konkurencyjne. Mam wrażenie, że to dzieje się zbyt wolno, dlatego środkami europejskimi chcemy wspomóc tego typu działania, przyciągając naukowców i studentów z innych krajów, organizując misje naukowe. Zależy nam na tym, by podnosić jakość kształcenia, co jest niezwykle ważne dla lokalnej gospodarki i firm, także zagranicznych, które lokują tutaj swoje siedziby - mówi Mieczysław Struk.

 Stypendia marszałka województwa dla studentów przyznawane są od 2002 roku. 

 

Joanna Stankiewicz/jK