Wiadomości
Wpływ na zmniejszenie liczby wypłacanych zasiłków miało m.in. nabycie praw emerytalnych przez część osób pobierających zasiłki Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

wtorek,

23 stycznia 2018

18:16

Wypłaty świadczeń społecznych. Optymistyczne wiadomości również z Pomorza [POSŁUCHAJ]

W ubiegłym roku spadła liczba wypłacanych świadczeń z pomocy społecznej. Ten trend z nielicznymi wyjątkami utrzymywał się na terenie całego kraju. Jaka sytuacja będzie w tym roku? I jak to wygląda na Pomorzu – sprawdziliśmy.

Statystyki pomorskich gmin w zdecydowanej większości przypadków potwierdzają spadek wypłacanych zasiłków w ramach pomocy społecznej w 2017 roku. Jak podkreślają urzędnicy, wpływ na to miało między innymi świadczenie 500 plus, spadek bezrobocia i nabycie praw emerytalnych przez część pobierających zasiłki.

W GDAŃSKU RÓWNIEŻ MNIEJ

Jeśli chodzi o Gdańsk, to Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w 2016 roku wypłacił zasiłki stałe, okresowe, celowe i na dożywianie na kwotę 18 milionów 493 tysięcy złotych. W 2017 ta kwota była mniejsza o ponad 1 milion 350 tysięcy.

- Dokładnie to zbadaliśmy. W 2017 roku bardzo dużo osób uzyskało prawo do świadczeń emerytalnych, stąd automatycznie nie otrzymały już zasiłku stałego. Natomiast jeśli chodzi o rok 2018, to budżet w naszej ocenie będzie zbliżony do tego z 2016 roku i szacunkowo wyniesie 18 milionów 385 tysięcy - mówi Sylwia Ressel z MOPR w Gdańsku.

LEPSZA SYTUACJA TAKŻE W SOPOCIE

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie również w 2017 odnotował spadek liczby osób ubiegających się o świadczenia o około 8 procent. Jednym z powodów - jak wskazują urzędnicy - jest polepszenie sytuacji finansowej rodzin - program 500 plus, a także działanie programów aktywizujących prowadzonych przez ośrodek. Na rok 2018 środki na pomoc społeczną będą na podobnym poziomie.

Z KOLEI W GDYNI WIĘCEJ

W Gdyni sytuacja wygląda nieco inaczej. Wydatki z tytułu świadczeń w roku 2017 były wyższe niż rok wcześniej o ponad 350 tysięcy złotych i wyniosły 16 milionów 700 tysięcy. W puli na 2018 zaplanowano na start 12,5 miliona złotych.

Poza Trójmiastem, sytuacja kształtuje się podobnie, choć różnica w wydatkach jest mniejsza – o czym można posłuchać w materiale naszej dziennikarki.

Aleksandra Nietopiel/mmt