Wiadomości
fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal

wtorek,

23 stycznia 2018

18:55

Dzieła sztuki na gdańskich fasadach. Sprawdź, czy żadnego nie przegapiłeś [ZDJĘCIA]

Zakończyła się szósta edycja projektu "Gdańskie Fasady od Nowa". To inicjatywa, dzięki której kamienice na Starym Mieście w Gdańsku zyskują nowe oblicze.

W tym roku odnowione zostały 23 kamienice na ulicy Szerokiej i Ogarnej. - Głównie współpracujemy z gdańskimi artystami, absolwentami i pracownikami naszej ASP, ale też z artystami, którzy związali się z projektem w ubiegłych latach - mówi Barbara Brzuskiewicz, koordynator projektu.

 DSC09880

Fasada kamienicy przy ulicy Ogarnej 118 Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal


RÓŻNE TECHNIKI

- Artyści korzystają ze swoich umiejętności warsztatowych, a więc pracują z metalem, wykonują odlewy, czasami są to elementy kute. Ponadto wykorzystują materiały ceramiczne, glazurę. Mamy także malarstwo, sgraffito i złocenia - wylicza koordynatorka.

Z okazji całkowitego zakończenia edycji 2017 odbył się podsumowujący efekty pracy spacer dla miłośników Gdańska. Zapowiedziana została już także kolejna, siódma edycja "Gdańskich Fasad od Nowa", jednak na szczegóły trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

kamienice

Po lewej - detal fasady kamienicy przy ul. Szerokiej 61/63, po prawej - fasada kamienicy przy ul. Ogarnej 22/23  Fot. Radio Gdańsk/Hanna BerenthalWSPÓŁPRACA WSPÓLNOT Z MIASTEM


W sumie dzięki projektowi nadano dekoracje 123 elewacjom o powierzchni 14 250 metrów kwadratowych. Projektem zarządza Fundacja Urban Forms. Głównym założeniem od strony ekonomicznej była partycypacja wspólnot mieszkaniowych w kosztach remontów. Musiały one sfinansować wspólne przeprowadzenie prac przygotowawczych tj. związanych z remontem czysto technicznym.

Natomiast po stronie Fundacji Urban Forms, dysponującej środkami miejskimi, znalazło się sfinansowanie kosztów wynajmu rusztowań, malowania oraz dekoracji artystycznej dla elewacji frontowych kamienic, małej architektury wraz zielenią oraz sporządzenie dokumentacji projektowej.

 

Kamienice objęte programem w tym roku:

ul. Ogarna:
117/118; 83/84; 73/75; 76/77; 78/79; 73 ;22/23

ul. Szeroka:
58/60; 61/63

Hanna Berenthal


Zobacz Galerię