Wiadomości
Olga Grudniak, Jakub Wysocki i Wojciech Giżowski fot.Biolumo

wtorek,

23 stycznia 2018

14:26

Ich wynalazek zmieni polską medycynę. Właśnie zaczynają badania kliniczne

Gdańska firma Biolumo rozpoczyna badania kliniczne aparatu do ustalania, jaki antybiotyk powinno się podać pacjentowi. Prototyp daje wyniki kilka razy szybciej, niż tradycyjne metody badania w laboratoriach. Już po 6 godzinach wiadomo jaki preparat zdoła zwalczyć bakterię.

Takie są efekty testów na próbkach materiału biologicznego. - Porównywaliśmy wyniki pracy naszej maszyny z tzw. antybiogramem wykonanym w certyfikowanym laboratorium. Nasze badanie trwało 6 godzin i 15 minut, tradycyjna metoda była kilka razy dłuższa, bo wynik był po 48 godzinach - mówi Olga Grudniak, prezes firmy Biolumo.

MASZYNA Z GDAŃSKA

W urządzeniu gdańskiej firmy jednocześnie można zbadać wymazy pobrane od sześciu pacjentów. Jego skuteczność to 98 procent. - Aparat jest wielkości drukarki biurowej, wyglądem nieco przypomina konsolę do gier - dodaje Wojciech Giżowski, odpowiedzialny za techniczną stronę projektu. Prototypy powstały w Gdańsku, tu też chcielibyśmy rozpocząć masową produkcję - dodaje.

Maszynę, jeśli uzyska certyfikat dopuszczenia do użytku w placówkach zdrowia, będzie mógł mieć w gabinecie każdy lekarz. Firma przetestuje ją w ciągu kilku miesięcy we współpracy z siecią prywatnych klinik, działających w całej Polsce. Produkcja urządzenia i jego sprzedaż ma się rozpocząć w ciągu dwóch lat.

biolumo w rgfot. Joanna Matuszewska

WYNALAZEK WŚRÓD 100 NAJWAŻNIEJSZYCH NA ŚWIECIE 

- Nasz wynalazek już został doceniony na świecie - dodaje Jakub Wysocki z Biolumo. - The Journal of mHealth wybrał naszą technologię do listy Global Digital Health 100, czyli stu technologii medycznych o największym potencjale rozwoju.

Biolumo to czwórka młodych gdańszczan. Marcin Pitek oraz Olga Grudniak na co dzień studiują biotechnologię na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wojciech Giżowski i Jakub Wysocki doradzają natomiast startupom badawczo-rozwojowym w ramach ich firmy BreakBox Lab. Wspólnie pracują już od 4 lat nad różnymi rozwiązaniami na problem antybiotykooporności.

 

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl