Wiadomości
Fot. wikipedia.org, GFK Polonia

piątek,

19 stycznia 2018

06:40

Gdański niedosyt. Inwestycje w zdrowie, ekologię, ścieżki rowerowe [BADANIA GFK DLA RADIA GDAŃSK]

Kolejna odsłona badań przedwyborczych. Na zlecenie Radia Gdańsk firma GFK zapytała mieszkańców Gdańska o preferencje przedwyborcze oraz o warunki życia w mieście. Dziś opowiemy, w jakich sferach życia gdańszczanie odczuwają niedosyt działań władz miasta.

Przede wszystkim mieszkańcy liczą na większe inwestycje w służbę zdrowia. To oczekiwanie aż 42 proc. ankietowanych, głównie osób starszych. Tu jednak trzeba podkreślić, że władze miasta w bardzo niewielkim stopniu odpowiadają za inwestycje w zdrowie. To domena NFZ i władz województwa. Tym niemniej widać, że ankietowani oczekują większej aktywności miasta w sferze zdrowia.

1


BEZ SMRODU Z SZADÓŁEK

Gdańszczanie chcą inwestycji w system segregacji i zagospodarowania odpadów - aż 38 proc. ocenia to jako nierozwiązany problem. Szczególnie negatywnie odnoszą się do faktu, że smród z wysypiska w Szadółkach jest odczuwany na ogromnych połaciach miasta.

śmietnisko copy

Kolejna źle oceniana sfera życia to brak polityki parkingowej. Przy inwestycjach nie powstają miejsca parkingowe. I w tej dziedzinie mieszkańcy oczekują od władz aktywności.

pierwszy

ZIELONO, BEZPIECZNIE, NA ROWERZE

Względnie dużo mieszkańców - odpowiednio od 30 do 28 proc. - chciałoby wzmocnienia inwestycji w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, rozwój terenów zielonych oraz rozbudowę ścieżek rowerowych. Co ciekawe, w kwestii rozbudowy terenów zielonych aż 60 proc. pozytywnie ocenia dotychczasową aktywność władz. Wysoki poziom osób deklarujących niezadowolenie z tempa zmian świadczy o jeszcze większych oczekiwaniach mieszkańców.

powodzie copy

To samo dotyczy budowy ścieżek rowerowych. Mimo pozytywnych ocen (44 proc. ankietowanych), aż 28 proc. wskazuję tę sferę miejskiego życia jako nierozwijająca się dość szybko. To pokazuje skalę oczekiwań w Gdańsku. Na ścieżkach rowerowych zależy głównie młodszym mieszkańcom.

sciezki-rowerowe

Mieszkańcy chwalą natomiast zaangażowanie władz w kreowanie nowych miejsc pracy, pozytywnie też oceniają politykę edukacyjną miasta. Choć w tym ostatnim przypadku następuje ciekawe zjawisko. Znacznie więcej kobiet niż mężczyzn oczekuje poprawy gdańskiej oferty edukacyjnej.

edukacja

Przypomnijmy - badanie przedwyborcze na zlecenie Radia Gdańsk przeprowadziła firma GFK. Przepytała ona 500 mieszkańców Gdańska.

opr. Artur Kiełbasiński