Wiadomości
Fot. materiały prasowe

środa,

17 stycznia 2018

16:39

Będzie przypominał ten słynny w Nowym Jorku. Budowa Parku Centralnego w Gdyni jeszcze w tym roku

Dużo zieleni, wkomponowana w otoczenie infrastruktura i podział na strefy rekreacyjne. Taki ma być nowy Park Centralny wzdłuż alei Marszałka Piłsudskiego w Gdyni. W środę rozstrzygnięty został konkurs na jego koncepcję architektoniczną, do którego przystąpiły trzy pracownie architektoniczne.
Jednogłośnie wygrał projekt gdyńskiej pracowni "Arch Deco". W regulaminie konkursu miasto zastrzegło sobie jednak możliwość wprowadzenia korekt do zwycięskiej koncepcji.

- Zwycięzcy przedstawili bezkompromisową koncepcję. Po prostu zrobili projekt z dominującą zielenią, w części przypominający Park Centralny w Nowym Jorku -  tłumaczy wybór koncepcji "Arch Deco" sędzia sądu konkursowego, architekt Tomasz Janiszewski. - Projekt podporządkował wszystko, aby park wyglądał jak park. Czyli budynki zostały bezinwazyjnie wkomponowane w otocznie, wejścia na parking podziemny są zrobione w sposób tzw. "miękki", a więc naturalnie uzupełniające krajobraz. Także strefy rekreacji są dość jasno wydzielone - dodaje Tomasz Janiszewski.


BĘDĄ BURZYĆ

Park Centralny rozciągać się będzie od skrzyżowania ulicy Świętojańskiej i alei Marszałka Piłsudskiego do wysokości ul. Legionów. Wyburzony zostanie m.in. budynek Miejskiego Domu Kultury, w miejscu którego powstaną toalety i winda na podziemny parking. Zlikwidowane zostanie też boisko piłkarskie oraz parking przed Urzędem Miasta.

Zbigniew Reszka, właściciel pracowni "Arch Deco", przyznaje, że przygotowując koncepcję, za motto postawiono sobie, aby w starciu zieleni z infrastrukturą zwyciężyła ta pierwsza. - Staraliśmy się wszystko ukryć pod ziemią i zapewnić nie tylko użytkownikom parku, ale i okolicznym mieszkańcom przecudowny widok. A więc jak najwięcej zieleni i jak najwięcej stref rekreacji wkomponowanych w otoczenie - tłumaczy Zbigniew Reszka. - Wprowadziliśmy też wiele innowacyjnych rozwiązań. Dla przykładu, za pomocą fotokomórek wokół osoby idącej przez park nocą będzie się włączało oświetlenie. Park będzie również w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

DLA LUDZI I ZWIERZĄT

Budowa Parku Centralnego, pod którym znajdzie się parking dla 270 samochodów, rozpocznie się jeszcze w tym roku. Powstanie tam strefa wyciszona i zacieniona ze stolikami szachowymi, torem do gry w bule, ławeczkami i przysiadakami, alejkami spacerowymi i wybiegiem dla psów. W parku będzie też kameralna przestrzeń, na koncerty lub festyny, ze specjalnym podestem. Koniec prac zaplanowano w 2020 roku. Koszt szacowany jest na ok. 35 milionów złotych.

Marcin Lange/pkat

Zobacz Galerię