Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

poniedziałek,

15 stycznia 2018

08:16

Ruszyło dodatkowe głosowanie w gdańskim Budżecie Obywatelskim. Głosować może ok. 15 tysięcy osób

Rozpoczęło się dodatkowe głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2018 w Gdańsku. Uczestnicy uprawnieni do oddania dodatkowego głosowania zostaną powiadomieni o tym przez SMS-y. 12 stycznia była pierwsza tura smsowa z przypomnieniem o możliwości oddania głosu.

Zgodnie z zapowiedziami od 15 stycznia do 21 stycznia trwa dodatkowe głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego 2018. Uprawnionych do głosowania jest ponad 15 tys. osób. Do nich 12, 15 i 19 stycznia wysyłane są wiadomości SMS, zachęcające do udziału w dodatkowym głosowaniu. Osoby te będą mogły rozdysponować tyle głosów, ile w wyniku błędu nie zliczył system informatyczny.

Kampania informacyjna poświęcona dodatkowemu głosowaniu będzie trwała do 21 stycznia, czyli do ostatniego dnia możliwości oddania głosu.

TESTY NOWEGO SYSTEMU

System do ponownego głosowania opracowała firma Asseco Data Systems, która w poprzednich latach przygotowywała programy elektronicznej obsługi budżetu obywatelskiego w Gdańsku. Pod koniec tego roku system był przetestowany przez autorów projektów i dziennikarzy. Każda osoba testująca otrzymała listę 10 fikcyjnych danych osobowych. W systemie elektronicznym wgrane było częściowe głosowanie, a zadaniem osób testujących było przydzielenie brakujących głosów. Po zakończeniu głosowania na wskazany adres e-mail lub nr telefonu komórkowego przychodziła informacja potwierdzająca głosowanie (nazwa projektu, liczba punktów). W testach wzięło udział 13 osób, choć autorów projektów było blisko 300.

BŁĘDY SYSTEMU

Dodatkowe głosowanie to skutek błędów systemu liczącego głosy w gdańskim Budżecie Obywatelskim 2018. Przez błąd systemu zaginęło ponad 15 tysięcy głosów. Błąd popełniła firma informatyczna Implyweb z Olsztyna, z którą miasto rozwiązało współpracę. W listopadzie prezydent Gdańska podjął decyzję o zarządzeniu dodatkowego głosowania.

W ubiegłym tygodniu działacze Rowerowej Metropolii, którzy wykryli błędy, złożyli w Urzędzie Miasta Gdańska pismo, w którym wzywają prezydenta Gdańska do odwołania decyzji o dodatkowym głosowaniu. Ich zdaniem może ono dyskryminować część mieszkańców Gdańska i jest niezgodne z prawem. Złożyli również zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa podczas przeprowadzenia wrześniowego głosowania w Budżecie Obywatelskim. Prokuratura Rejonowa w Gdańsku wszczęła postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników gdańskiego urzędu miejskiego.
Rafał Mrowicki