Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel

poniedziałek,

15 stycznia 2018

10:58

Biły i poniżały koleżanki, a wszystko nagrywały telefonem. Gimnazjalistki z Gdańska usłyszały wyroki

Poprawczak dla jednej, ośrodek wychowawczy dla trzech oraz nadzór kuratora dla trzech kolejnych. Sąd Rejonowy w Gdańsku orzekł kary dla nastolatek obwinionych m.in. o pobicie gimnazjalistki przed szkołą w Gdańsku w maju 2017 r. Film z tego zdarzenia trafił do sieci.
Najsurowszą karę otrzymała Angelika J., którą sąd skazał na zakład poprawczy – karę tę jednak zawiesił na 3 lata, umieszczając dziewczynę w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Wobec trzech nieletnich sąd wymierzył karę pobytu w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, a wobec kolejnych trzech nadzór kuratora sądowego. Cała siódemka będzie musiała też wykonać 30 godzin prac społecznych w szkołach, gdzie są uczennicami. Wobec chłopaka Michała D., który podżegał do pobicia, umorzono sprawę. 

JAK GANG

W uzasadnieniu orzeczenia sędzia Izabela Żurek powiedziała m.in., że nieletnie dziewczyny działały jak w "młodocianym gangu przestępców".

W połowie maja ubiegłego roku policja otrzymała zgłoszenie o bójce w pobliżu gimnazjum nr 3 na gdańskim Chełmie. Policjanci znaleźli tam pobitą 14-latkę. Dzień po zdarzeniu jedna z uczennic na portalu społecznościowym umieściła film, na którym widać, jak grupa dziewcząt bije, ciągnie za włosy i kopie po głowie siedzącą na chodniku dziewczynę.

ŚLEDZTWO NADAL TRWA

Prokuratura wciąż prowadzi śledztwo w sprawie dyrektora i pracowników gimnazjum na Chełmie. Pobicie 14-latki było niedaleko szkoły, ale nikt nie zareagował.

Więcej na ten temat posłuchaj tutaj:


Aleksandra Nietopiel/PAP/mar