Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pxhere.com

piątek,

12 stycznia 2018

11:39

Koniec z prowizjami za wypłaty z bankomatów. Za 7 miesięcy darmowe konta w każdym banku

8 sierpnia wejdą w życie przepisy zobowiązujące wszystkie banki i SKOK-i do oferowania tzw. rachunku podstawowego. Za korzystanie z takiego konta oraz za wydaną do niego kartę nie będzie można naliczać opłat. Dodatkowo, za darmo będzie można wykonać co miesiąc 5 wypłat z bankomatów, nawet z tych, które nie należą do danego banku. Często darmowe będą również przelewy - informuje Jarosław Sadowski z firmy doradczej Expander.

Banki w ostatnich latach podnosiły opłaty za konta i karty. Część zaczęła nawet naliczać prowizję za wypłaty niskich kwot z darmowych dotychczas bankomatów. Już niedługo takich opłat będzie można jednak łatwo uniknąć otwierając tzw. rachunek podstawowy.

JEST JEDEN WARUNEK

Darmowe rachunki nie będą oczywiście pozbawione pewnych ograniczeń. Najważniejszym będzie to, że w trakcie jego zakładania i przez cały czas, kiedy będziemy go posiadać nie możemy mieć innego konta. Wyjątkiem są te walutowe, które nie będą zabronione. Wystarczy więc zamknąć stary rachunek i już będzie można otworzyć nowy - bezpłatny.

DARMOWE KONTO I KARTA

Bank nie będzie mógł naliczać opłat ani za jego prowadzenie, ani za wydaną do niego kartę. Ustawa pozwala naliczyć prowizję tylko w trzech przypadkach. Po pierwsze - za transakcje transgraniczne, czyli np. wypłatę pieniędzy z zagranicznego bankomatu. Po drugie - za szóstą i kolejne w miesiącu wypłaty z bankomatów lub wpłaty do wpłatomatów. Trzeba jednak dodać, że nie dotyczy to maszyn należących do banku, w którym mamy rachunek. Z tych można bezpłatnie korzystać bez ograniczeń. Po trzecie - możemy zapłacić prowizję za szósty i kolejne przelewy w miesiącu.

PROWIZJE NIE BĘDĄ WYSOKIE

Nawet jeśli zdarzy się tak, że będziemy musieli zapłacić za którąś z wymienionych usług, to prowizja nie będzie wysoka. Opłaty nie będą mogły być wyższe od najczęściej stosowanych stawek przez ostatnie 12 miesięcy.

oprac. mich