Wiadomości
fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba

czwartek,

11 stycznia 2018

17:20

Sprzedać czy przekształcać w spółkę? Znamy koncepcje dla Domu Przedsiębiorcy w Tczewie

Co dalej z tczewskim Domem Przedsiębiorcy? W kwietniu kończy się okres trwałości unijnego projektu, dlatego miasto będzie mogło nawet sprzedać obiekt, z którego usług korzysta rocznie około 3,5 tys. firm.

Dom Przedsiębiorcy działa w Tczewie od kwietnia 2011 r. w kamienicy przy ul. Obrońców Westerplatte. Niszczejący obiekt został wyremontowany za blisko 3 mln złotych. 75 procent tej kwoty pochodziło ze środków unijnych. W centrum miasta powstało około 600 metrów kwadratowych powierzchni biurowej, w tym inkubator przedsiębiorczości, strefa coworkingu i sale konferencyjne. Do Domu Przedsiębiorcy przeniesiono też miejską ewidencję działalności gospodarczej. – Od początku naszym zadaniem była pomoc przedsiębiorcom, wspieranie innowacyjności i walka z bezrobociem – mówi Krystian Jendrzejewski, kierownik Biura Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Tczewie.

ZMIENIĄ FORMĘ

W kwietniu tego roku kończy się okres trwałości unijnego projektu. Oznacza to, że miasto będzie mogło zmienić formę funkcjonowania Domu Przedsiębiorcy, zachowując jednak pierwotne założenia. – Idea wspierania przedsiębiorczości i stymulowania rozwoju nowych firm będzie zachowana – zapewnia Jendrzejewski.

Obecnie Dom Przedsiębiorcy jest de facto wydziałem Urzędu Miejskiego. Taka sytuacja ma swoje plusy i minusy. Plusem jest możliwość korzystania z zasobów ratusza – zarówno materialnych, jak i kadrowych. Wśród minusów można wskazać ograniczone możliwości w staraniach o zewnętrzne finansowanie. Między innymi z tego powodu miasto myśli nad przekształceniem Domu Przedsiębiorcy w spółkę. – To jest jednak temat na kolejny rok, na razie zachowujemy ciągłość działania Domu Przedsiębiorcy – komentuje prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki. – W Tczewie brakuje powierzchni biurowej, dlatego nasza dalsza działalność jest jak najbardziej uzasadniona – dodaje Krystian Jendrzejewski.

ETATY NIE GENERUJĄ KOSZTÓW

Od 2011 r. przez inkubator przedsiębiorczości przewinęło się ponad 30 firm. Ze strefy coworkingu skorzystało 60 przedsiębiorców. Z pozostałych usług Domu Przedsiębiorcy korzysta rocznie około 3,5 tys. podmiotów gospodarczych. Roczny koszt utrzymania Domu Przedsiębiorcy, który stanowią głównie opłaty za media, to blisko 100 tys. złotych. Na potrzeby bieżącego funkcjonowania obiektu utworzono dwa etaty – sprzątaczki i dozorcy. Pozostałe etaty nie generują dodatkowych kosztów, bo do budynku przeniesiono 4 pracowników biura wspierania przedsiębiorczości zatrudnionych już wcześniej w Urzędzie Miejskim. Z najmu biur i sal konferencyjnych, do miejskiej kasy wpływa rocznie około 80 tys. złotych.

 

Wojciech Stobba/pkat