Wiadomości
Coraz mniej tlenu powoduje obumieranie m.in. raf koralowych. Tutaj pokazany przykład z Panamy, gdzie widać także martwe kraby, których śmierć jest również skutkiem małej zawartości tlenu w wodzie Fot. Arcadio Castillo/Smithsonian

czwartek,

11 stycznia 2018

13:16

W naszych wodach jest coraz mniej tlenu. Jak szybko ubywa? Dobitne porównanie naukowców [POSŁUCHAJ]

W morzach i oceanach drastycznie ubywa tlenu - takie alarmujące informacje przynosi najnowsze wydane prestiżowego tygodnika Science. Jak piszą naukowcy, rejony mórz i oceanów o niebezpiecznie niskiej zawartości tlenu powiększyły się w ciągu ostatnich 50 lat o obszar tak duży jak Unia Europejska, a objętość pustyń tlenowych wzrosła w tym samym czasie czterokrotnie.

Jednym z twórców publikacji jest dr Maciej Telszewski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie i Międzyrządowej Komisji Oceanograficznej przy UNESCO.

GŁÓWNIE PRZEZ TEMPERATURĘ

Jak powiedział w rozmowie z Radiem Gdańsk, przyczyną problemu jest zbyt duża ilość ścieków i nawozów sztucznych z pól, ale przede wszystkim rosnąca temperatura. - W ciągu 100 lat ocean podgrzał się o 0,7 stopnia Celsjusza - mówi dr Telszewski.


Pustynie tlenowe rozprzestrzeniają się po całym globie. Czerwone kropki pokazują miejsca przy brzegu, gdzie zawartość tlenu w wodzie spadła do 2 miligramów (i mniej) na litr. Kropki niebieskie to taka sama zawartość tlenu, tylko że w oceanach. (mapa:;GO2NE working group. Data from World Ocean Atlas 2013 and provided by R. J. Diaz)

Map GlobalLowOxygenPUSTYNIE POKRYWAJĄ SIĘ Z ŁOWISKAMI

Wpływ temperatury jest olbrzymi - podkreśla ekspert. - Jeśli nagrzejemy warstwę powierzchniową - mieszanie ustaje i głębsze warstwy oceanu nie mają możliwości wzięcia oddechu. Tamten tlen się nie odnawia - mówi nasz rozmówca. - Niestety głównymi miejscami, gdzie te potężne pustynie powstają są obszary, gdzie mamy najważniejsze łowiska światowe, skąd pobierane jest białko dla 30 procent światowej populacji.

Tak drastyczne zmiany w ciągu pół wieku spowodował ubytek zaledwie 2 procent tlenu z oceanów - podkreślają naukowcy.

- W Bałtyku negatywnym efektem odtlenienia jest na pewno wpływ na łowiska dorsza. Jest dużo innych powodów, dla których dorsz nie ma się najlepiej w Bałtyku, ale odtlenienie jest właśnie jednym z ich. Dodatkowym, może mniej istotnym z punktu widzenia ekosystemu, ale przypuszczam, że istotnym z punktu widzenia słuchaczy jest wpływ na turystykę. Przekwitnięte plaże nie zachęcają nas do wizyt - mówi dr Telszewski.

POSŁUCHAJ:

Sebastian Kwiatkowski/mmt