Wiadomości
Fot. PKM

środa,

10 stycznia 2018

13:20

Zmiany na liniach PKM. Będzie mniej pociągów do Gdańska Głównego, ale pojawią się nowe na innych trasach

Nowe połączenia do Gdyni i Kartuz, mniej pociągów do Gdańska Głównego - takie zmiany od połowy marca czekają podróżnych na liniach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Od marca pojawi się więcej połączeń na linii PKM do Gdyni i Kartuz. - Na obu relacjach przybędzie pięć par połączeń w ciągu doby. Do Kartuz zamiast 17 pojedzie 20 par pociągów - zapowiada wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski.

19 ZAMIAST 17 PAR

- Dokładamy między innymi bardzo ważne połączenie w godziny poranne. Dochodzi czwarty kurs między godziną 5:00 a 7:00 tak, żeby pociąg dojechał na 6:36 do Wrzeszcza - dodaje.

Do Gdyni dojedzie 19, a nie jak dotychczas, 17 par pociągów. To ułatwienie dla podróżujących w godzinach szczytu. - Dopasowujemy dojazdy dla pracujących w biurowcach przy Łużyckiej, takie były postulaty - tłumaczy marszałek.

Z grudniowych statystyk wynika, że z nowego przystanku Stadion od otwarcia 10 grudnia skorzystało 1,5 tysiąca pasażerów. Z nowej stacji w Karwinach ponad 3 tysiące.

PKM NIE DO GDAŃSKA GŁÓWNEGO

Od 13 marca PKMką nie dojedziemy jednak do Gdańska Głównego. To efekt prac remontowych na dworcu i peronach. To właśnie między innymi zaoszczędzone kilometry na odcinku od Wrzeszcza do Gdańska Głównego pozwolą na dodatkowe kursy w stronę Kaszub.

Wszystkie pociągi poza porannym o 6:38 z Kartuz skończą bieg we Wrzeszczu. Nowe połączenia mają być natomiast lepiej skomunikowane, bo przesiadki ułatwi regularny takt, czyli stałe minuty odjazdu w każdej godzinie. Czas oczekiwania na przesiadkę ma wynieść od 4 do 8 minut - zapowiadają kolejarze.

W 2017 roku pociągi na liniach PKM przewiozły nieco ponad 3 miliony tysięcy pasażerów. To o połowę więcej niż przed rokiem.

Sebastian Kwiatkowski/mar