Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

wtorek,

09 stycznia 2018

10:54

Od Gwiezdnych Wojen po małe lwiątka. Tak będzie wyglądał kolejny Finał WOŚP w Trójmieście i na Pomorzu

Gipsowy odcisk łapy lwiątka, pokazy karate, spotkanie z postaciami z Gwiezdnych Wojen... Sprawdziliśmy, jakie atrakcje czekają nas w Trójmieście podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

XVI Finał odbędzie się w niedzielę 14 stycznia. W tym roku WOŚP zagra dla wyrównywania szans w ratowaniu noworodków. Wsparcie otrzymają oddziały neonatologiczne.

GDAŃSK

13 sztabów i ponad 1200 wolontariuszy. Gdańsk jest już gotowy do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na Targu Węglowym stanie scena, a obok, w Wielkiej Zbrojowni, będzie działać gdański sztab główny WOŚP. - Zaczynamy od godziny 15:00 i nieprzerwanie gramy do godziny 20:00, czyli do "Światełka do nieba". Na scenie zaprezentują się: The Rolling Doors, Klenczon Projekt, Mitra, Marta, Landberry, Sound'n'Grace i Mrozu. Oprócz koncertów na Targu Węglowym dla wszystkich mieszkańców czekają atrakcje jak loteria, warsztaty robienia latawców, pokazy pierwszej pomocy czy licytacja - mówi Agnieszka Buczyńska z Centrum Wolontariatu. Będzie też można zmierzyć sobie poziom cukru i oddać krew. Nie zabraknie pokazów zabytkowych i bojowych wozów strażackich.

W tym roku ciekawie zapowiada się licytacja, na którą trafiła między innymi piłka z autografem kapitana reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego, przekazana przez firmę Drutex. Będzie też można wylicytować... imię dla małej lwicy urodzonej niedawno w gdańskim zoo. - Imię będzie przedmiotem aukcji na portalu Allegro. Kto więcej zapłaci będzie miał zaszczyt nadać imię małej lwicy. To zostanie oczywiście upamiętnione w historii Ogrodu Zoologicznego - zapewnia Michał Targowski dyrektor gdańskiego zoo. Do wylicytowania będzie też gipsowy odcisk prawej łapy małej lwicy, fragment bursztynowego poszycia Stadionu Energa Gdańsk, rejs dla dwóch osób na STS Generał Zaruski, koszulka Andrzeja Grubby i Natalii Partyki. Pióro wieczne na aukcję przekazał też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Tym razem WOŚP zagra dla wyrównywania szans w ratowaniu noworodków. Zebrane środki pomogą w zaopatrzeniu oddziałów neonatologicznych. W gdańskim szpitalu Copernicus potrzeby wciąż są duże. - Brakuje nam inkubatorów, aparatury monitorującej pacjentów, kardiomonitorów czy pulsoksymetrów. To są nasze największe potrzeby - przyznaje Beata Gis, kierownik Oddziału Neonatologii z Pododdziałem Patologii Noworodków Szpitala w gdańskim Copernicusie.

W ubiegłym roku, podczas 25 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku udało się zebrać 911 553 38 złotych. Tegoroczny finał w mieście będzie przebiegał pod hasłem "Gdańsk dla Orkiestry czyli Magia Gdańskich Serc."

GDYNIA

Orkiestrowe granie nie ominie Gdyni. W mieście działają trzy główne sztaby, które na finał przygotowały wiele atrakcji.

Pierwszy orkiestrowy sztab działać będzie w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26). W dniu finału zaplanowano tam występy muzyczne i taneczne. Wszystko ruszy o godz. 13:00. W planach są występy talentów z Młodzieżowego Domu Kultury, studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, Studia Tańca FEST i Studia Edukacji Muzycznej IMPRESJA. W foyer teatru działać będzie sklepik z gadżetami oraz loteria fantowa. W godz. 14.00-15.00 będzie można z kolei zajrzeć do samochodów Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz Policji. Głównym punktem programu będzie jednak licytacja prowadzona przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Start o godz. 18.00.

Równie bogato prezentuje się program kolejnego gdyńskiego sztabu Sztab In gremio, którego siedzibą będzie Centrum Riviera (ul. K. Górskiego 10). Początek atrakcji już od godz. 10.00. Od południa na orkiestrowej scenie odbędą się licytacje oraz koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie Natalia Szroeder, która zaśpiewa o godz. 17.00. Wystąpią też: Joanna Knitter z zespołem (o godz. 13.00), Ortalion (o 14.00), Lanberry (godz. 15.00), grupa perkusyjna Ambershire (o 18.45), a także Szkoła Tańca Irlandzkiego ISTA (o 12.15). Zaprezentują się również gdyńskie Cheerleaderki. Dodatkowo, od godz. 10.00 do godz. 19.00, na terenie centrum działać będą strefy z wieloma innymi atrakcjami - między innymi będzie można tam spotkać bohaterów znanych z Gwiezdnych Wojen. Tradycyjnie o godz. 20.00 wysłane zostanie „Światełko do Nieba” - na parkingu pomiędzy halą Gdynia Arena a Centrum Riviera.

Trzeci gdyński sztab - w YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26) – pomaga w organizacji niezwykłego przejazdu rowerowego. Jego uczestnicy  przejadą z Sopotu do Gdyni pod hasłem „Na rowerach dla Orkiestry (Mikołaje na rowerach 2018)”. Wystartuje on o godz. 12.00 sprzed Ergo Areny. Dalej pojadą Drogą Zieloną, al. Niepodległości, al. Zwycięstwa i ul. Świętojańską, a następnie skręcą na skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II dojadą do Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni. Tam kończy się trasa. Wszystkie gdyńskie atrakcje opisane są >>> TUTAJ.

 

SOPOT

 

Sztab utworzony w Młodzieżowym Domu Kultury w Sopocie zaprasza do aktywnego włączenia się do 26 Finału WOŚP.
Finał odbędzie się 14 stycznia 2018 roku w godzinach 13:00 - 20:00 w placówce Młodzieżowego Domu Kultury (Al. Niepodległości 763).

Podczas Finału wystąpią dzieci i młodzież z MDK Sopot, będą licytacje, atrakcje dla dzieci, kawiarenka, tańce i muzyka.
WOPR Sopot przygotował kursy pierwszej pomocy, zaś Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych z Gdańska zadba o zdrowie uczestników. Będzie można także zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS.

W godzinach 13:00 - 15:00 będzie można podziwiać wozy strażackie, które zawitają na parking placówki MDK Sopot.
Z kolei na ulicach miasta będzie można spotkać 25 dzielnych wolontariuszy.

W godzinach popołudniowych na scenie MDK wystąpią gościnnie Basia Kawa, Konsternacja i SAIN.

 

KWIDZYN, SŁUPSK I PRZYWIDZ

W Kwidzynie z kolei Orkiestrowa Parada Garbusów. Miłośnicy legendarnego VW Garbusa zaprezentują swoje auta 14 stycznia już o 10.30 przy Hali Widowiskowo-Sportowej. Następnie głośny i kolorowy korowód przejedzie przez miasto.

26. Finał WOŚP także w Słupsku. Rozpocznie się już w sobotę 13 stycznia w Teatrze Lalki Tęcza, gdzie o 11:00 przedstawiony zostanie spektakl Pippi Pończoszanka. W niedzielę orkiestrowe wydarzenia odbywać się będą w różnych częściach miasta. W OSR im. T. Gwiżdża o 10:00 turniej tenisa stołowego. Na Stadionie 650-lecia o 12:00 VI Bieg WOŚP. W SP 5 Festyn Rodzinny od 14:00. W Słupskim Ośrodku Kultury od 17:00 Otwarta Scena Rockowa i aukcje. W Centrum Handlowym Jantar o 14:00 otwarcie finału, licytacje i występy, a o 18:40 koncert Michała Szpaka.

Przywidzka Arena otworzy się dla wszystkich 14 stycznia o 10:00. Orkiestrowy dzień rozpocznie turniej siatkarski CYGNUS CUP ZIMA 2018, w którym udział wezmą zawodnicy z całego kraju. Również od rana na wirtualnej arenie bój toczyć będą zawodnicy starsi i młodsi w turnieju w grę FIFA 18. Dodatkowo występy artystyczne, licytacje oraz koncert niespodzianka.

 

Aleksandra Nietopiel/mili/mk