Wiadomości
Wizualizacja szkoły, która powstanie w gdyńskiej dzielnicy Chwarzno-Wiczlino Fot. materiały prasowe

piątek,

05 stycznia 2018

20:00

Szkoła, żłobek, boisko, kort i nowe drogi. Duża inwestycja w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino w Gdyni [WIZUALIZACJE]

Nowa szkoła i przedszkole ze żłobkiem dla 650 uczniów, do tego nowoczesne tereny sportowe, infrastruktura i drogi dojazdowe. To planowana inwestycja w Chwarznie-Wiczlinie. Właśnie ogłoszono przetarg na budowę.


Chwarzno-Wiczlino to dzielnica Gdyni, gdzie następuje dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego. - Według Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gdyni, na tym terenie w 2030 roku może mieszkać około 50 tysięcy osób - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

 
Przetarg obejmuje budowę szkoły składającej się z 24 oddziałów i 2 grup dzieci pięcioletnich (zerówka). Przedszkole ze żłobkiem będzie się składać z 6 oddziałów. W sumie znajdzie się tam miejsce dla 650 uczniów. - Już dawno zaobserwowaliśmy, że tak dynamicznie rozwijająca się dzielnica, jak Chwarzno-Wiczlino będzie potrzebowała nowej infrastruktury i szkół. Te nowe 650 miejsc zabezpieczy potrzeby zarówno aktualnych mieszkańców, jak i tych, którzy zamierzają się tutaj osiedlić - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

INWESTYCJĘ BĘDZIE MOŻNA PRZEPROWADZIĆ ETAPOWO
 
W ramach inwestycji powstać ma także wspólna kuchnia wraz ze stołówką, biblioteka szkolna z czytelnią (po godzinach udostępniana okolicznym mieszkańcom), aula z opcją audytorium. Część sportowa obejmuje budowę sali gimnastycznej, sportowo-rekreacyjne zagospodarowanie terenu. Powstanie boisko do piłki nożnej z niewielką widownią, boisko wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka), kort tenisowy, bieżnia prosta zakończona skocznią do skoku w dal, plac apelowy i place zabaw (osobne dla szkoły, przedszkola i żłobka).
 
Poszczególne obiekty takie jak: szkoła, przedszkole czy planowany w przyszłości basen, zostały rozdzielone w sposób pozwalający na etapowanie inwestycji. Znajdujące się w zespole biblioteka, audytorium i sala sportowa będą dostępne dla mieszkańców po zakończonych zajęciach lekcyjnych w szkole.

NOWY UKŁAD DROGOWY

Poza budową szkoły, przedszkola ze żłobkiem, boiska i terenów sportowych, powstanie także nowy układ drogowy zapewniający wygodny dojazd do szkoły, w tym dla autobusów. Będzie to m.in. nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Wiczlińskiej i Filipkowskiego oraz nowe drogi rowerowe.

Budowa całego zespołu ma się zakończyć w lipcu 2019 roku. Szacunkowa wartość inwestycji to około 50 milionów złotych.

oprac. hb


Zobacz Galerię