Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski

piątek,

05 stycznia 2018

13:03

Projekt edukacyjny Akademie Niepodległości. "Będą poświęcane prezentacji ważnych postaci i sylwetek"

"Akademie Niepodległości", regionalne i ogólnopolskie projekty edukacyjne - to jedne z wielu wspólnych działań gdańskiego IPN-u i Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Pierwsza seria wykładowa "Akademii Niepodległości" ruszyła w połowie grudnia, ale cykl wykładów historycznych będzie kontynuowany od połowy stycznia - wyjaśnia dyrektor gdańskiego oddziału IPN Mirosław Golon.

- Te akademie będą poświęcane prezentacji ważnych postaci i sylwetek, a pierwszy temat będzie dotyczył sporu o granice ostateczne Polski na północy, o tę granicę morską Rzeczypospolitej. "Akademie Niepodległości" będą odbywały się albo co miesiąc, albo co dwa. Na terenie województwa pomorskiego wybraliśmy Wejherowo, naszym partnerem będzie szkoła muzyczna, ale także inne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe – podsumowuje Mirosław Golon.

26172872 1609986802390711 2541087442797076693 o
Fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski


DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Pomorski Kurator Oświaty Monika Kończyk podkreśla, że współpraca z IPN-em pozwala przekazać wiedze historyczną uczniom, ale daje także możliwość edukowania nauczycieli.

- Chcielibyśmy porozmawiać z nauczycielami historii o historii najnowszej, jak jej uczyć, jak efektywnie docierać do każdego ucznia – dodaje Pomorski Kurator Oświaty.

Poza "Akademią Niepodległości" IPN organizuje ogólnopolski konkurs dla uczniów. "Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej" to akcja, której ideą jest upamiętnienie osób, walczących o niepodległość przed 1939 rokiem. Kolejny projekt edukacyjny "O naszą Niepodległą!" ma przypomnieć rolę ziemian w odzyskaniu niepodległości.

Odbędą się także liczne projekty lokalne i regionalne, wśród nich "Odnajdźmy groby bohaterów niepodległości Polski" czy "Pierwsze dni niepoległej w mojej miejscowości". Przedstawiciele IPN planują także kolejne inicjatywy związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Te jednak są dopiero planowane.

Daniel Wojciechowski/mk