Wiadomości
Jeśli lód rozbije przednią szybę jadącego z tyłu auta, kierowca szybko straci panowanie nad pojazdem Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski

wtorek,

02 stycznia 2018

15:20

Nie usuwasz lodu i śniegu z dachu ciężarówki? To może skończyć się tragedią

Spadające z czterech metrów bryły ważą po kilkanaście kilogramów. Mogą uszkodzić auto, zranić albo spowodować poważny wypadek. Inspektorzy Transportu Drogowego przypominają kierowcom ciężarówek o obowiązku usuwania z kontenerów i plandek śniegu oraz lodu.
Mandat za takie przewinienie to 500 złotych, ale konsekwencje upadku oderwanego lodu - bardzo poważne - mówi Janusz Staniszewski z wojewódzkiego inspektoratu w Gdańsku.

- Zdarzały się sytuacje, że spadający lód stwarzał nie tylko zagrożenie pośrednie, ale bezpośrednio wpływał na zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Przykład? Lód spada na przednią szybę, rozbija ją, a kierowca traci panowanie nad autem i zjeżdża na pobocze lub są jeszcze gorsze konsekwencje. Trzeba zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, która ciąży na kierujących wyjeżdżających na drogi zwłaszcza w warunkach zimowych - dodaje Janusz Staniszewski.


KIEROWCY ZGODNI: BRAKUJE RAMP

Tymczasem kierowcy narzekają, że na polskich drogach brakuje ramp, z których kierowcy mogliby usuwać śnieg i lód z naczep. Jak mówią, mogą jedynie próbować podnosić plandekę z wewnątrz pustej naczepy. Rampy mają niektóre myjnie dla ciężarówek.

Sebastian Kwiatkowski/mich