Wiadomości
Fot. PAP/Tomasz Gzell

wtorek,

12 grudnia 2017

17:13

Expose premiera Morawieckiego. "To rząd kontynuacji"

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że jego rząd jest rządem kontynuacji. Expose nowego premiera trwało ponad godzinę. Przysłuchiwali mu się obecni na sali prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, ministrowie oraz posłowie.
Mateusz Morawiecki podkreślał, że jego rząd będzie dbał zarówno o gospodarkę, jak i kwestie społeczne. - Rozwój i sprawy społeczne to jedno i to samo. Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej. Tak jak teraz - mówił.


"NASZA GDYNIA" W CENTRUM POLSKI

Centralny Port Komunikacyjny będzie kluczowym elementem strategii rozwoju transportu w Polsce i ma szansę stać się "naszą Gdynią" w centrum Polski - powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że nadszedł czas na regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju.

- Kładziemy akcenty na strategie zbiorowe, na Polskę wielkich projektów. Jedną z takich strategii jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, portu "Solidarność", to kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce - mówił premier Morawiecki. Dodał, że "to nie tylko szansa dla sektora lotniczego, to też rozbudowa sieci kolejowej".

ODBUDOWA PORTÓW MORSKICH

Premier powiedział też, że kluczowa dla rozwoju transportu w Polsce jest odbudowa portów morskich Trójmiasta, Szczecina i Świnoujścia. - To wszystko będzie kolejnym ważnym krokiem na drodze do utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy - stwierdził Morawiecki.

Morawiecki podkreślił, że w Polsce wciąż brakuje wielu dróg ekspresowych i autostrad. - Zwłaszcza brakuje trasy Via Carpatia w Polsce wschodniej, brakuje także szczególnie dróg łączących północ z południem zgodnie z ideą Trójmorza. I my je dokończymy - mówił premier.


MIESZKANIE PLUS SZTANDAROWYM ZADANIEM RZĄDU

- Program Mieszkanie plus na najbliższe 10 lat będzie sztandarowym zadaniem rządu, mieszkania są ważne dla wielu milionów młodych Polaków - mówił premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny. Jak mówił Morawiecki, zajmujemy ostatnie miejsce w Europie, jeżeli chodzi liczbę mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców i nadal brakuje 3-4 mln mieszkań. - Właśnie teraz odrabiamy zaległości z 70 lat i nie jest łatwo ruszyć tę bryłę - powiedział.


GŁOSOWANIE PO PÓŁNOCY

Po expose ma odbyć się przerwa, a potem - dyskusja. Głosowanie nad wnioskiem premiera o udzielenie wotum zaufania rządowi zaplanowano po północy. Sejm wyraża wotum zaufania bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na prezesa Rady Ministrów oraz pozostałych członków Rady Ministrów. Skład rządu zmienił się niewiele. Mateusz Morawiecki będzie premierem i nadal ministrem rozwoju i finansów. Jego poprzedniczka Beata Szydło zostaje trzecim wicepremierem - obok Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego i Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

IAR/PAP/mich