Wiadomości
Aby rozpocząć jakiekolwiek procedury musimy mieć pewność, że chcą tego także mieszkańcy - mówi Łukasz Ossowski, sołtys Rytla. Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa

czwartek,

07 grudnia 2017

11:11

Rytel chce odłączyć się od Czerska. Sołtys: "To byłoby z korzyścią dla mieszkańców"

Rytel chce się stać samodzielną jednostką administracyjną. Grupa mieszkańców rozważa przekształcenie obecnego w sołectwa w gminę. O swoim pomyśle poinformowano już władze gminy Czersk. Mieszkańcy też popierają taką inicjatywę.
Rytel w przeszłości był już gminą. W roku 1976 miejscowość przekształcono w sołectwo i przyłączono do gminy Czersk. Teraz planuje się powrót do stanu sprzed ponad 40 lat. - Aby rozpocząć jakiekolwiek procedury musimy mieć pewność, że chcą tego także mieszkańcy - mówi Łukasz Ossowski, sołtys Rytla.

SOŁTYS: TO BYŁOBY Z KORZYŚCIĄ DLA MIESZKAŃCÓW

- Jeśli poziom poparcia tej inicjatywy będzie oscylował w 80 procentach, to wtedy jest to mandat dla komitetu, który się zawiąże, żeby tę procedurę próbować przeprowadzić - wyjaśnia sołtys.

Jak podkreśla Ossowski, na razie jest to tylko pomysł, poparty rozsądnymi argumentami. - Sołectwo Rytel ma trzy tysiące mieszkańców. Powierzchnia dziewięć tysięcy hektarów i jeden sołtys. I choćbym miał miotłę, na której mógłbym latać, to i tak tego sołectwa nie mógłbym dopieścić. Natomiast gdyby był to samodzielny organ, który mógłby sam o sobie decydować myślę, że byłoby to z korzyścią dla osób, które tu mieszkają - dodaje Ossowski.

GMINA ZSZOKOWANA

Pomysł mieszkańców Rytla przedstawiono także władzom Gminy Czersk. - Zaszokowała mnie ta wiadomość. Natomiast myślę, że panowie nie przeliczyli tego pod względem ekonomicznym. Jest mi bardzo przykro, że grupa wywołała jakiś ferment - mówi Jolanta Fierek, burmistrz Czerska.

Nie jest tajemnicą, że sołtys Rytla i burmistrz Czerska nie darzą się sympatią. Znaczna część mieszkańców Rytla także popiera inicjatywę utworzenia odrębnej gminy. - Będziemy mieli urząd na miejscu i nie będzie trzeba jeździć do Czerska. Sami będziemy decydowali o tym, na co pójdą pieniądze z naszych podatków - mówią mieszkańcy.

Zbieranie podpisów pod wnioskiem o wszczęcie procedury odłączenia Rytla od gminy Czersk ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Jeżeli mieszkańcy na piśmie wyrażą taką wolę, wówczas przeprowadzone zostaną badania dotyczące kosztów i zasad funkcjonowania nowego samorządu. Wtedy też ogłoszone zostanie właściwe referendum.

Dariusz Kępa/mar