Wiadomości
Takich liczników stanie w Gdańsku ponad 60 Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski

czwartek,

07 grudnia 2017

10:00

Rozdają uśmiechy za przepisową jazdę. Kilkadziesiąt tablic z pomiarem prędkości zamontowano przy gdańskich szkołach

To jedna z inwestycji budżetu obywatelskiego zaproponowana przez radnych z dzielnicy Osowa. Jak mówi Tomasz Wawrzonek, Miejski Inżynier Ruchu w Gdańsku, proste urządzenie ma dyscyplinować kierowców.

W tablicy jest zamontowane urządzenie radarowe. Zmierzona prędkość jest wyświetlana na znaku. W przypadku przekroczenia przepisowej - na czerwono wraz z komendą "ZWOLNIJ". Jak mówią drogowcy tablice mają sprawić, że części kierowców zrobi się głupio. - Największą siłą tego urządzenia jest oddziaływanie na emocje. Jestem przy szkole. Sąsiedzi jadą za mną. Widzą, że jadę "50" na dopuszczalnej "30". Potem trzeba będzie im się wytłumaczyć z tego. Mam nadzieję, że będzie się to dobrze sprawdzać - mówi Wawrzonek.

URZĄDZENIA KOSZTOWAŁY PRAWIE 2 MLN ZŁ

- Widzę często czerwone "Zwolnij" ale i zielone "Dziękuję" też, choć to pierwsze częściej - przyznaje mieszkanka ulicy Wolności w Nowym Porcie. Liczników przy szkołach zainstalowano ponad 60. Urządzenia kosztowały prawie dwa miliony złotych. Liczą też natężenie ruchu i dane o przekroczeniach.

Drogowcy dodają, że podobne urządzenia są bardzo modne przy drogach austriackich. Praktycznie każda szkoła w Austrii leżąca na obszarze niezabudowanym jest wyposażona w tego typu urządzenia.

 

Sebastian Kwiatkowski/hb