Wiadomości
Fot. pixabay.com

środa,

06 grudnia 2017

12:36

Proszą o szklankę wody, a potem okradają. Uwaga na fałszywych pracowników gazowni lub telewizji kablowej

Uwaga na złodziei podszywających się pod pracowników telewizji kablowej lub gazowni. Pod pretekstem kontroli instalacji wchodzą do mieszkania, wykorzystują nieuwagę właścicieli i okradają ich. Policjanci z Gdyni złapali 33-latka, któremu przypisują trzy tego typu przestępstwa, ale sprawa jest rozwojowa.

By uchronić się przed oszustwem, lepiej żądać okazania identyfikatora takiej osoby i zadzwonić na infolinię instytucji, którą reprezentuje, aby potwierdzić jej dane. Jeśli już zdarzy nam się wpuścić obcą osobę do mieszkania, zawsze miejmy ją „na oku”. Takie przypadki były ostatnio w Gdyni Chyloni. Sposób działania przestępcy zawsze wyglądał podobnie. Sprawca odwiedzał przypadkowe mieszkania, przedstawiał się za pracownika telewizji kablowej, gazowni lub innych firm i tłumaczył, że musi sprawdzić sprzęt.

SPRAWCY WYKORZYSTUJĄ NAIWNOŚĆ OFIAR

Ofiarami przeważnie padały osoby starsze. Sprawca prosił o szklankę wody lub filiżankę herbaty, a kiedy zostawał w pomieszczeniu sam przeszukiwał meble i kradł wartościowe przedmioty i pieniądze. Zatrzymany 33 – latek usłyszał już trzy zarzuty kradzieży. Jego łupem padły biżuteria i karty bankomatowej, którymi później wypłacił pieniądze. Śledczy sprawdzają czy podejrzany jest sprawcą innych podobnych kradzieży.

Podejrzanemu grozi 10 lat więzienia, na razie będzie pod policyjnym dozorem.


Grzegorz Armatowski/puch