Wiadomości
Fot. Maciej Moskwa Testigo

środa,

06 grudnia 2017

10:23

To wyjątkowy czas. Wsiądź do tramwaju, zrób prezent - podziel się sobą [JAK POMÓC]

Profilaktyczne badania, rejestracja potencjalnych dawców szpiku, oświadczenia woli w sprawie oddania organów do transplantacji i nauka udzielania pierwszej pomocy. 6 grudnia już po raz czwarty odbędzie się akcja "Zrób prezent - podziel się sobą". Specjalny tramwaj będzie jeździł po Gdańsku od 17:00 do 21:00.

Przejazd mikołajkowym tramwajem będzie bezpłatny. Każdy, kto do niego wsiądzie, będzie mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Wciąż wiele osób czeka na przeszczep i szuka bliźniaka genetycznego, a każda nowa zarejestrowana osoba zwiększa ich szansę.

JAK WESPRZEĆ?

Wolontariusze będą rozdawać oświadczenia woli w sprawie oddawania po śmierci organów do transplantacji. Jeśli zgadzamy się z tą ideą, podpisane oświadczenie należy nosić przy sobie. Ratownicy medyczni będą pokazywać jak udzielać pierwszej pomocy i każdy będzie mógł pod ich czujnym okiem spróbować resuscytacji na specjalnym fantomie. Studenci medycyny zbadają poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze. Będzie można skorzystać z ich podpowiedzi w razie nieprawidłowości.

W tramwaju będzie można spotkać… Świętego Mikołaja. Pasażerowie dostaną słodkości od Fabryki Czekolady Bałtyk i mikołajowe czapki, ci najmłodsi także drobne upominki od firmy Trefl. Tramwaj będzie widoczny już z daleka, bo specjalne oświetlony przez firmę Elmir. Warto do niego wsiąść, tam zawsze panuje miła świąteczna atmosfera.

Akcję organizują Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką, Fundacja imienia Bartka Kruczkowskiego Organiści, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa "Adiutare", Koło Pediatrii przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Rozkład jazdy mikołajkowego tramwaju znajdziesz tutaj.

POMÓŻ RAZEM Z NIMI

Fundację z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką założyli rodzice dzieci chorych na nowotwory krwi. Fundacja wspiera Oddział Hematologii Dziecięcej UCK, jego pacjentów i ich rodziny. Kupuje nowy sprzęt, organizuje wsparcie psychologiczne dla dzieci, rodziców i personelu medycznego. Organizuje warsztaty arte i muzykoterapii.

Fundacja ORGANiści powstała po wypadku Bartka, który ofiarował dar życia 6 osobom. Reakcje i opinie na temat transplantacji z jakimi zetknęli się jego bliscy były nieraz szokujące. Wynikały z niewiedzy a, co za tym idzie,  strachu czy rozpoznanie jest pewne i rzetelne. Stwierdzili, że wciąż zbyt mało wiemy o przeszczepach i założyli Fundację propagującą transplantacje jako metodę leczenia ratującą życie. Poprzez różne akcje promują świadome dawstwo narządów.

Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa "ADIUTARE" działa od ponad 10 lat na rzecz mieszkańców Gdańska. Uczy udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym dzieci, młodzież i dorosłych. "ADIUTARE" propaguje także niekonwencjonalne formy niesienia pomocy jak np. ratownictwo rowerowe. W szeregach Stowarzyszenia są lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, studenci kierunków medycznych i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Pediatryczne Koło Naukowe GUM, działające od wielu lat przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii, ma na celu kształcenie i wychowanie przyszłych lekarzy, a zwłaszcza pediatrów. Koło zaangażowane jest w działalność naukową oraz liczne inicjatywy społeczne, mające na celu promocję zdrowia.

Marta Czyż-Taraszkiewicz/mar