Wiadomości
Fot. Pexels/materiały prasowe

czwartek,

30 listopada 2017

14:30

Nowa powieść w Radiu Gdańsk. Posłuchaj "Bezbronnej kreski" Tadeusza Dąbrowskiego

Już 4 grudnia na antenie Radia Gdańsk będzie można wysłuchać nowej powieści. Tym razem będzie to "Bezbronna kreska" Tadeusza Dąbrowskiego w jego własnej interpretacji.

Powieści będzie można słuchać od poniedziałku do piątku w godzinach 5:20, 15:20 i 20:50.

POLAK W NOWYM JORKU

Tadeusz Dąbrowski - poeta tłumaczony na ponad 20 języków i wielokrotnie nagradzany - w swojej minipowieści "Bezbronna kreska" zabiera nas do Nowego Jorku, gdzie jego bohater, też poeta z Polski, spotyka niepokojąco nieuchwytną dziewczynę o imieniu Megan. Sam autor mówi o niej jako o produkcie popkultury i ponowoczesności, prowokując miłosny i artystyczny pojedynek tej "architektki konceptualnej" z kryjącym się za maską cynizmu romantykiem z kraju nad Wisłą. Książka jest też swoistym poematem o wielkim mieście, wędrówką pielgrzyma z Europy po nowojorskich klubach, ulicach i zaułkach.

TROSKA I ZABAWA

"Bezbronna kreska" to mikropowieść pełna aluzji do popkultury oraz wielkich dzieł literackich, łącząca w sobie wielkomiejski romans, komiks oraz prozę poetycką. W warstwie fabularnej mamy do czynienia przede wszystkim z historią romansową o - zdawałoby się - rozrywkowym charakterze, jednak autor "Czarnego kwadratu" ze swadą podrzuca nam pogłębiające lekturę tropy, żongluje konwencjami, szuka luk w miłosnym dyskursie, przyjemnie cierpi i nieprzyjemnie się bawi, badając granice swoje i swojego języka.

To gorzki, choć tryskający dowcipem, portret uczucia w postnihilistycznych czasach, w których radość, ból, potrzeba bliskości i bezpieczeństwa, szczerość i zaufanie zostały zamienione w liczman, a wartości etyczne zastąpiono estetyką przyjemności i poddano dyktatowi gry. Głównym bohaterem "Bezbronnej kreski" jest jednak język: silnie zmetaforyzowany, lecz dynamiczny, poetycki, ale precyzyjny, bezlitosny, a zarazem czuły.

 

rg