Wiadomości
Fot. Piotr Kłosowski

wtorek,

28 listopada 2017

18:03

Ogromne zainteresowanie "Olimpiadą Solidarności". Dzięki niej rośnie świadomość naszej historii

Ponad 3 tysiące uczniów z ponad 500 szkół wzięło we wtorek udział w pierwszym etapie V edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego "Olimpiada Solidarności". Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
- Popularność konkursu z roku na rok jest coraz większa - mówi prezes fundacji "Centrum Solidarności", organizującej konkurs, Danuta Kobzdej. - W pierwszej edycji udział wzięło 335 szkół, w tegorocznej mamy ich już ponad 500. Oglądamy statystyki i zdajemy sobie sprawę, że wiedza historyczna z lat 1956 - 1990 jest nadal niewystarczająca. Żeby wyjść temu na przeciw, postanowiliśmy zorganizować ogólnopolski konkurs, w którym do wygrania są m.in. indeksy na najlepsze uczelnie w Polsce, a także stypendia naukowe, które każdemu młodemu człowiekowi na pewno się przydadzą - dodaje.

ETAP OGÓLNOPOLSKI

We wtorek odbył się etap szkolny, w którym uczniowie z blisko 520 szkół pisali specjalny test. Jego wyniki okażą się wiążące przy etapie wojewódzkim. Przed finałem grupa 48 finalistów przyjeżdża do Gdańska na 3-dniową wizytę studyjną, podczas której młodzież bierze udział m.in. w warsztatach tworzenia krótkich form filmowych, autoprezentacji oraz zwiedza Gdańsk szlakiem historycznym. Nabyte umiejętności wykorzystają podczas egzaminu finałowego, do którego przystąpią już jako drużyna wojewódzka. Finał odbędzie się w przyszłym roku w Katowicach.

KONKURS TAKŻE DLA NAUCZYCIELI

W "Olimpiadzie Solidarności" mogą wziąć udział także nauczyciele, dla których również przewidziane są nagrody. - To była "moja" trzecia Olimpiada, w której jako opiekun wprowadziłem uczniów w sumie pięciu do finału. Po pierwsze, to satysfakcja dla mnie, ale też możliwość obserwowania jak uczniowie stopniowo "wchodzą" coraz bardziej w tematykę, która jest trudna i wymaga dużego nakładu pracy. Po drugie, to też niezła zabawa dla mnie, gdy trzeba "wgryzać" się w filmy, teksty piosenek, ilustracje. Po trzecie, wreszcie wartością dodaną jest oryginalny pomysł na wizytę studyjną w Gdańsku i jej przebieg, na zmienne każdorazowo miasto, które jest gospodarzem finału. Co jeszcze? Iza, moja tegoroczna finalistka, gdyby mogła, startowałaby w tym roku raz jeszcze – to chyba najlepsza rekomendacja - odpowiada Krzysztof Grzesiak, nauczyciel historii w liceum w Śremie w województwie Wielkopolskim.

lus