Wiadomości
Fot. Materiały prasowe

sobota,

25 listopada 2017

10:20

Studenci do wojska. Powstaje Legia Akademicka, w czasie studiów można zostać oficerem

Ministerstwo Obrony Narodowej poszukuje rezerwistów na państwowych uczelniach wyższych. Program ruszył pilotażowo i na początek obejmie 10 tysięcy osób.
Bierze w nim udział prawie 60 uczelni z całego kraju, w tym trzy z Pomorza. Nabór ogłosiła m.in. Akademia Pomorska. Profesor Andrzej Urbanek ze słupskiej uczelni mówi, że program będzie składał się z dwóch etapów.

OD TEORII DO SZKOLENIA PODWŁADNYCH


- Część teoretyczna będzie odbywać się na uczelni i to są same wykłady, gdzie będziemy wprowadzać w różne aspekty teoretycznych umiejętności, które są niezbędne dzisiaj na polu walki żołnierzowi. To się zaczyna oczywiście od szkolenia podstawowego, czyli żołnierskiego abecadła. Natomiast już na kursie podoficerskim dochodzą elementy dowodzenia, jak również działalności instruktorsko-metodycznej, czyli szkolenia swoich podwładnych - tłumaczy profesor Urbanek

Program Legii Akademickiej przewiduje dwa kursy: szeregowych i podoficerski. Oznacza to, że studenci, którzy przebrną przez pierwszy etap, będą mogli zostać podoficerami rezerwy. - Stworzona jest również możliwość odbycia kursów oficerskich. Można w czasie studiów zostać oficerem. To jest bardzo atrakcyjne dla studentów - twierdzi Andrzej Urbanek.

"CHCEMY ZOBACZYĆ, JAK TO JEST W WOJSKU"

Na pierwsze spotkanie rekrutacyjne do Legii Akademickiej w Słupsku przyszło kilkudziesięciu studentów.

- Chcę zostać policjantką. Legia Akademicka pozwoli mi podnieść kwalifikacje - mówiła jedna ze studentek.

- Program jest popularny wśród studentów. Ja też widzę po moim pierwszym roczniku, że jest dużo zainteresowanych wśród moich kolegów. Składamy wnioski. Jesteśmy po prostu ciekawi, chcemy zobaczyć, jak to jest w wojsku - dodawał student ze Słupska.

- Zawsze interesowałem się wojskiem. Chciałem wstąpić do armii, jednak poszedłem na studia. Teraz, po spotkaniu, zastanawiam się, czy nie połączyć tych dwóch rzeczy - mówił student V roku Akademii Pomorskiej.

Studenci mieli jedynie wątpliwości, czy uda im się ukończyć kurs, gdy rozpoczną szkolenie, będąc już na V roku studiów. - Jednoznaczna odpowiedź nie padła - stwierdzał wychodzący z sali student.

NABÓR TRWA

Nabór do Legii Akademickiej w Słupsku trwa do 3 grudnia w Instytucie Bezpieczeństwa Narodowego przy ulicy Kozietulskiego 6/7.
Paweł Drożdż/puch

Zobacz Galerię