Wiadomości
Fot. Youtube.com/wpolsce.pl

środa,

22 listopada 2017

16:21

Prezes TK Julia Przyłębska: "Za kadencji Andrzeja Rzeplińskiego w Trybunale niszczono akta"

Miesiąc przed odejściem Andrzeja Rzeplińskiego ze stanowiska prezesa Trybunału Konstytucyjnego zniszczono ważne akta - poinformowała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. W telewizji wPolsce.pl wyjaśniła, że chodzi o dokumenty, które były wytwarzane w ramach działalności Trybunału.

- Rok temu, na miesiąc przed zakończeniem kadencji pana prezesa Rzeplińskiego, nastąpiło niszczenie akt zgodnie z przepisami, była na to zgoda z Archiwum Akt Nowych - poinformowała prezes Przyłębska.

15 METRÓW BIEŻĄCYCH DOKUMENTÓW

Dodała, że Trybunał wystąpił o zgodę na "brakowanie akt różnych dokumentów, które są wytwarzane przez Trybunał". To około 15 metrów bieżących dokumentów dotyczących finansów, kadr, zakresu postępowań zamówień publicznych.

Jak wyjaśniła, we wniosku, który trafił do Archiwum Akt Nowych, był zakres od 1997 do 2013 roku. Jednak z listy zniszczonych dokumentów wynika, że dotyczy to okresu od 2004 do 2013 roku. - To dość zastanawiające. Będziemy próbowali pośrednio dotrzeć do tego, jakie były powody ich niszczenia, czy były bardzo ważne. Prowadzimy inwentaryzację zasobów i tu też mam pewne problemy. Dotyczy to różnorodnych ruchomości. Są pewne problemy, stąd zaczęłam dociekać, dlaczego brakuje dokumentacji – przyznała Przyłębska w rozmowie z Wojciechem Biedroniem.


gw/mich