Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

poniedziałek,

20 listopada 2017

19:46

Polski student pracuje dużo i chciałby zarabiać 3,5 tysiąca złotych na rękę. Ale boi się konkurencji ze strony Ukraińców

Między innymi takie wnioski płyną z badania "Student na Rynku Pracy 2017" przeprowadzonego na zlecenie aplikacji rekrutacyjnej JOBSQUARE.
W Polsce studiuje około 1,4 mln osób. Jak ustalił w badaniu Jobsquare, aż 61 proc. wszystkich polskich studentów pracuje. To o dwa punkty procentowe więcej niż w roku ubiegłym. 65 proc. spośród pracujących ma stałą pracę.

- Studenci deklarują w większości, że ich motywacją do pracy są przede wszystkim zarobki i chęć pozyskania pieniędzy. Doświadczenie wskazało raptem 52 procent studentów. Mamy też takie poczucie i to jest wniosek z tego badania, że studenci fałszywie często odczytują dostanie się na studia jako swoistą premię do pracy na wysokim stanowisku, bez zdobycia uprzednio doświadczenia. Dlatego podkreślamy w rozmowach ze studentami, że kariera to jest pewien proces. Nie należy zaczynać od pozycji merytorycznych, stanowisk specjalistycznych. Lepiej na pierwszym, drugim roku pomyśleć o prostej pracy - podkreśla Tomaszem Wojciechowskim z Jobsquare.

Według eksperta, na czwartym i piątym roku jest czas na rozwijanie kompetencji merytorycznych i pracy w branży, w której chcemy pracować już docelowo.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT POSŁUCHAJ W MATERIALE ALEKSANDRY NIETOPIEL:

hb