Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Wojtek Jakubowski

poniedziałek,

20 listopada 2017

19:28

"To nie jest projekt polityczny". Do Sejmu trafi projekt ustawy ws. metropolii pomorskiej

Projekt dotyczy utworzenia związku metropolitalnego na Pomorzu. Klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej ma już gotowy dokument, który powstał we współpracy z ekspertami. Politycy złożą go w Sejmie po konsultacjach, które w ciągu najbliższych tygodni mają odbyć się w regionie.
W poprzedniej kadencji Platforma Obywatelska przygotowała podobny dokument, ale obecny Sejm przyjął jedynie ustawę metropolitalną dla Śląska. Taki związek metropolitalny oznaczałby prawie 350 milionów złotych dla pomorskich gmin na wspólne projekty. Ale nie jest za późno. Złożymy nasz projekt w Sejmie, bo jest już gotowy, ale dopiero po przeprowadzeniu konsultacji z samorządowcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych, także z lokalnymi politykami różnych partii politycznych. Wiemy, że mamy wsparcie samorządów zrzeszonych w stowarzyszeniu "Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot" - mówi przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann.

"TO NIE JEST PROJEKT POLITYCZNY"

- Ostatnio na kongresie Smart Metropolia w Gdańsku wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński powiedział, że wspomoże działania dotyczące przyjęcia ustawy dla Pomorza. My chcemy to zrobić ponad podziałami. To nie jest projekt polityczny. Ma sprawić, żeby mieszkańcom Pomorza żyło się lepiej, dzięki wspólnemu zarządzaniu. Dotyczyć ono może poprawy komunikacji publicznej, jakości dróg czy wspólnej promocji. Dziś funkcjonuje już stowarzyszenie "Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot", które działa na rzecz integracji Pomorza. Ale to za mało. Brakuje narzędzia prawnego, jakim jest ustawa metropolitalna. Ma on służyć lepszej koordynacji tej współpracy - mówi posłanka PO Agnieszka Pomaska.

Metropolia śląska działa od 1 lipca. Od 1 stycznia 2018 roku zacznie działać z pełnią wsparcia budżetowego na poziomie 250 milionów złotych rocznie.

Joanna Stankiewicz/hb