Wiadomości
Spotkanie w Radiu Gdańsk w ramach programu Akademia Dynamicznej Tożsamości Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

poniedziałek,

20 listopada 2017

18:14

Tematy, o których trudno rozmawiać. Spotkanie nauczycieli i terapeutów z młodzieżą w Radiu Gdańsk

Miłość, seksualność, religia czy narkotyki - tematy "tabu", o których trudno rozmawiać zwłaszcza z dziećmi. Jak znaleźć wspólny język, jak zaufać rodzicom i jak zrozumieć dziecko? W ramach programu Akademia Dynamicznej Tożsamości w Radiu Gdańsk odbyło się spotkanie nauczycieli, terapeutów i specjalistów z uczniami trójmiejskich szkół.

20 listopada w studiu im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk obyła się konferencja profilaktyczna dla rodziców i nauczycieli w ramach programu Akademia Dynamicznej Tożsamości. Wydarzenie organizowane jest przez Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień przy udziale Radia Gdańsk. Moderatorem konferencji była Joanna Matuszewska, dziennikarka Radia Gdańsk.

 

NIE MUSIMY SIĘ BAĆ

Często dorosłym jest trudno porozmawiać z dziećmi na tematy, które budzą emocje – jak miłość, seksualność, religia, narkotyki. W takich momentach często spotykamy się z blokadami. Już na wstępie nie słuchamy i nastawiamy się negatywnie. Poniedziałkowe spotkanie było okazją do przełamania strachu. Każdy mógł się wypowiedzieć i zadać pytanie.

- Myślę, że dzisiejsze spotkanie dało nam bardzo dużo do myślenia. Zrozumieliśmy, że nie musimy się bać, że jesteśmy tak samo otwarci na pewne tematy jak oni. Nie tylko nam jest ciężko o czymś porozmawiać, ale i rodzicom, którzy próbują. Musimy dać im troszkę zrozumienia – mówiła uczennica gdańskiego liceum.

MUSIMY BUDOWAĆ ZAUFANIE

- Najważniejsze jest to, żebyśmy budowali relacje na poziomie zaufania. Nie możemy tylko przemawiać, ale musimy też zamieniać się w słuchacza. Trzeba trochę pracować ciszą i zostawić przestrzeń dla młodzieży. Z młodymi trzeba płynąć każdego dnia, nie tylko na lekcjach, musimy się na nich otwierać – mówiła Elżbieta Januszewska, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

Spotkanie podzielone zostało na dwa bloki. Pierwszy dotyczył komunikacji dzieci z rodzicami, zwłaszcza na trudne tematy takie jak: seksualność, uzależnienia czy religia. W drugiej części spotkania goście rozmawiali o tym, dlaczego tak trudno jest zachęcić młodzież do udziału w rozmowie dotyczącej emocjonalnych tematów.


W dyskusji wzięli udział: Elżbieta Januszewska - dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, które jest szkołą mundurową, dr Grzegorz Stunża - naukowiec z Uniwersytetu Gdańskiego, członek Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej, Grzegorz Szczuka - dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, Radosław Nowak - terapeuta, przedstawiciel Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz Marcin Dybuk - dyrektor ds. rozwoju Radia Gdańsk, wykładowca dziennikarstwa, człowiek, który ma czym zaimponować młodzieży, bo przebiegł maraton i jest triathlonistą, a także tatą trójki nastolatków.

W spotkaniu wzięli również udział eksperci z Akademii Dynamicznej Tożsamości - Beata Staszyńska Hansen i Onno Hansen Staszyński, którzy od dłuższego czasu zajmują się badaniami nad komunikacją na linii nauczyciel - uczeń, czy rodzic - nastoletnie dziecko.
 
Relacji ze spotkania będzie można posłuchać w programie Mamo, tato ratuj w środę 22 listopada po godzinie 18:00.

jk


Zobacz Galerię