Wiadomości
Fot. Materiały prasowe

sobota,

18 listopada 2017

11:02

Jarmark, iluminacje, zjeżdżalnia i... łoś. Gdańsk będzie gotowy na święta Bożego Narodzenia

35-metrowa zjeżdżalnia z trzema torami saneczkowymi, łoś mówiący ludzkim głosem czy przejazdy świątecznym tramwajem. 2 grudnia Jarmarkiem Bożonarodzeniowym i świątecznymi iluminacjami, Gdańsk zainauguruje celebrowanie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Przez 3 tygodnie okresu świątecznego na Głównym Mieście, w Parku Oliwskim i nie tylko, na mieszkańców i turystów czekać będą świąteczne atrakcje. - Gdańsk co roku stara się przygotować coraz więcej nowych akcentów - mówi rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta Magdalena Skorupka- Kaczmarek. - Miasto zaoferuje dużo różnych atrakcji, polecam żeby odkrywać je stopniowo. Będzie można przejść od Targu Węglowego, gdzie jak co roku ulokowany będzie Jarmark Świąteczny, aż tak naprawdę do Wyspy Spichrzów - zauważa Skorupka-Kaczmarek. 

RZEŹBA Z LIPOWEGO DREWNA

Sercem Jarmarku będzie Anielski Młyn – ośmiometrowa, trzypoziomowa szopka z ruchomymi figurami: Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych: Barbary, Mikołaja, Jana Nepomucena i Wojciecha. Wyrzeźbione w lipowym drewnie postaci, wyszły spod ręki kociewskiego twórcy ludowego – Michała Ostoja-Lniskiego.


Od 6 grudnia głównym bohaterem Jarmarku, szczególnie wypatrywanym przez dzieci, będzie Święty Mikołaj.

TAKŻE INNE DZIELNICE

Ale świąteczne dekoracje to nie tylko jarmark znajdujący się w ścisłym centrum miasta. - Niezmiernie się cieszę, że iluminacje znajdą się w Oliwie, Brzeźnie, różnych dzielnicach. Uważam, że jest to bardzo ważny sygnał i miasto będzie jeszcze większą uwagę koncentrowało na gdańskich dzielnicach - mówił Andrzej Stelmasiewicz, Prezes Zarządu Fundacji "Wspólnota Gdańska". 

NA WŁASNOŚĆ MIASTA

W tym roku zakupiono nowe oświetlenie, które w odróżnieniu od zeszłego roku, będzie własnością miasta. Na zakup wszystkich dekoracji, miasto wydało blisko milion złotych. - W przyszłym roku wydatki będą znacznie mniejsze. W przypadku tych światełek, to będzie tylko serwisowanie, ich rozwieszenie i zwieszenie - przekonuje Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Iluminację świąteczną na Głównym Mieście w Gdańsku będzie można podziwiać aż do 6 lutego. Wszystko ze względu na okres ferii zimowych, które właśnie wtedy przypadają dla woj. pomorskiego. 

Główne atrakcje:

1. Jarmark Bożonarodzeniowy a w nim m.in. Łoś Lucek mówiący ludzkim głosem, lodowa zjeżdżalnia, Anielski Młyn, karuzela z rumakami, przedmioty „z duszą” w Wielkiej Zbrojowni i świąteczne smakołyki na Targu Węglowym i przy kole widokowym.

2. Jarmark rzemiosła i rękodzieła / Wielka Zbrojownia ASP/Targ Węglowy 

Świąteczne smaki / Wyspa Spichrzów

dni powszednie 11.00-20.00, piątki, soboty, niedziele 11.00-21.00


3. Zielony Most/Główne Miasto. Największy na świecie świetlny dźwig portowy, sekstant i fotel Heweliusza, chłopiec z blaszanym bębenkiem.

4. Iluminacje w Parku Oliwskim park ponownie rozbłyśnie po zmroku, zyska też zupełnie nowy, morski charakter. Siedemnastowieczne galeony, okazałe ozdobne żyrandole czy trójwymiarowe bramy.

5. Szopka z piasku/Plac Inwalidów, Gdańsk-Oliwa. Unikalna w skali kraju artystyczna inicjatywa realizowana przez Fundację Wspólnota Gdańska od 2013 roku. W tym roku szopka stanie w nowym miejscu: na Placu Inwalidów (vis-à-vis wejścia do Parku Oliwskiego). Po raz pierwszy też wokół niej pojawią się „Świąteczne Smaki” – kramy z gastronomią. 

6. Gdańska Choinka, 5 grudnia 2017, wtorek, godz. 17.00/Długie Pobrzeże, Zielony Most, Długi Targ. 
Gdańsk był pierwszym miastem, w którym w 1989 r. narodziła się tradycja zapalania światełek na drzewku bożonarodzeniowym ustawionym w centrum miasta. Gdańska Choinka to wydarzenie, które odbywa się każdego roku 5. grudnia. Właśnie tego dnia zgodnie z wieloletnią tradycją Święty Mikołaj przypływa do Gdańska.

pkat


Zobacz Galerię