Wiadomości
Na razie stacja Gdańsk Główny wygląda tak Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

wtorek,

14 listopada 2017

14:13

Trwa remont stacji Gdańsk Główny. 22 listopada zamknięcie tunelu

Wygodniejsze, lepiej oświetlone i pokryte antypoślizgową nawierzchnią będą perony dalekobieżne na stacji Gdańsk Główny. Dodatkowo pojawią się nowe ławki, windy, ruchome schody i tablice informacyjne. Taki będzie efekt modernizacji, która pochłonie w sumie 62 miliony złotych.
Pierwsze prace rozpoczęły się we wrześniu. Robotnicy zdemontowali już część peronu 2. Rozebrano przyległy tor, sieć trakcyjną i budynki na peronie drugim. Rozpoczęto także wykopy. W grudniu zdemontowany będzie drugi tor i rozpocznie się całkowita modernizacja peronu - wyjaśnia kierownik kontraktu, Ireneusz Krzywicki.


ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Kolejnym etapem prac będzie zamknięcie tunelu łączącego miasto z peronami i dworcem autobusowym. Przejście na perony między przystankami autobusowymi na Podwalu Grodzkim a peronami SKM zapewnione będzie górą. Natomiast dojście na perony dalekobieżne umożliwi tunel pod budynkiem dworca – wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP TLK.

Remont przejścia podziemnego potrwa do końca grudnia. Wykonawca rozbierze część płyt stropowych i ścian. Przebudowane zostaną kasy SKM i powstaną nowe pomieszczenia techniczne.

HISTORYCZNE ELEMENTY WRÓCĄ NA SWOJE MIEJSCA

Prace związane z modernizacją całej stacji Gdańsk Główny potrwają do 2020 roku. Przedstawiciele PKP PLK zapewniają, że wszystkie zdemontowane w czasie remontów historyczne elementy zostaną poddane konserwacji i powrócą na swoje miejsca.

Daniel Wojciechowski/mich