Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

wtorek,

14 listopada 2017

12:31

Pomorscy strażacy nagrodzeni za akcję po sierpniowej nawałnicy. Wojewoda: "Swoją misję traktują znacznie szerzej"

Prawie 150 strażaków odznaczonych, nagrodzonych i awansowanych na wyższe stopnie. Pomorscy ratownicy uhonorowani między innymi za walkę z sierpniową nawałnicą.

Laury odebrali podczas apelu z okazji Dnia Niepodległości. Jak mówi starszy brygadier Tomasz Komoszyński, pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, niektórzy ratownicy spędzili na miejscu akcji nawet 10 dni. To głównie dowódcy poszczególnych odcinków bojowych. - Trzeba też pamiętać o tych, którzy pracowali przy usuwaniu skutków innych anomalii. Podtopień w powiatach kościerskim, kartuskim, sztumskim, nowodworskim, wejherowskim czy w Gdańsku - podkreślał.

- Akcja taka jak Suszek nie zdarza się często - mówił jeden z nagrodzonych, kapitan Błażej Chamier-Ciemiński z Chojnic. - To była ogromna presja czasu. Nie mogliśmy dotrzeć do obozowiska, a wiedzieliśmy, że są tam poszkodowani.

SZERSZA MISJA

Obecny na apelu wojewoda pomorski Dariusz Drelich podkreślał współpracę ze strażakami ochotnikami. - Strażacy dużo szerzej traktują swoją misję niż tylko akcja ratunkowa, to też pomoc i działania edukacyjne. W wielu dziedzinach okazują swoje poświęcenie, które niekoniecznie wprost wynika z pracy - mówił.

TYSIĄCE STRAŻAKÓW

W akcjach związanych z nawałnicami w Borach Tucholskich i na Kaszubach uczestniczyły każdego dnia tysiące strażaków. - Bez zaangażowania i zostawienia serca na boisku, jak mówią sportowcy, nie udałoby się tego dokonać na takim poziomie, jak to zrobiliśmy - podsumowuje komendant pomorskich strażaków.

Nagrodę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za udział w akcji ratowniczej po wypadku pociągu w Smętowie Granicznym odebrała także kapitan Karina Stankowska ze straży pożarnej w Starogardzie Gdańskim.

Podczas uroczystości awans na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego straży pożarnej w Chojnicach otrzymał Marcin Wróblewski.

 

Sebastian Kwiatkowski/mili


Zobacz Galerię