Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

wtorek,

14 listopada 2017

09:28

Zamiast zakryć, wyeksponują i podświetlą. Mural na słupskim centrum kultury uratowany

W Słupsku urzędnicy chcieli zakryć styropianem mural wpisany do rejestru zabytków. Ratusz wycofał się z planów po interwencji radnych. Chodzi o mozaikę autorstwa Ireny Zahorskiej na budynku Młodzieżowego Centrum Kultury.
Budynek miał przejść termomodernizację i być w całości docieplony styropianem. Dwójka radnych napisała protest w tej sprawie i urzędnicy wycofali się z planów zakrycia zabytku styropianem.

ZAMIAST UKRYĆ, WYEKSPONUJĄ

Wiceprezydent Marek Biernacki mówi, że nie było powodów do paniki, bo to był tylko projekt wstępny. - Pierwsze przymiarki dotyczące audytu wykazały potrzebę pokrycia izolacją styropianową bądź wełną mineralną całego obiektu, ale to nie było jeszcze do końca przesądzone i obecnie zrewidowaliśmy projekt. Okazuje się, że nie będą to duże straty energii jeśli ocieplimy ten budynek w tym miejscu od wewnątrz. Co więcej, będziemy chcieli wyeksponować ten mural, podświetlając go - dodaje wiceprezydent Słupska. Prace mają być przeprowadzone jeszcze w tym roku.

ARTYSTKA Z POMORZA

Irena Zahorska to artystka to malarka i pedagog przez wiele lat związana z Pomorzem. Jej mistrzem artystycznym był Jan Cybis. Zahorska tworzyła przez ponad pięćdziesiąt lat, a jej obrazy były pokazywane w kraju i za granicą. Od 1971 roku była związana ze Słupskiem. Wykładała też na uczelni. 1 lutego 1991 powołano artystkę na stanowisko profesora nadzwyczajnego na Wydziale Pedagogicznym w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Słupsku.

Przemysław Woś/mar