Wiadomości
Kongres Smart Metropolia odbywa się cyklicznie od sześciu lat fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

niedziela,

12 listopada 2017

17:20

Siła tkwi w metropoliach. Rusza Międzynarodowy Kongres Smart Metropolia

O roli metropolii w polityce krajowej, efektywnym planowaniu przestrzeni publicznej i rozwoju metropolii na przykładzie gmin i miast z obszaru województwa pomorskiego dyskutować będą uczestnicy VI Międzynarodowego Kongresu Smart Metropolia. Cykl konferencji pod hasłem "Wdrażanie agendy miejskiej UE" rozpocznie się w poniedziałek, 13 listopada i potrwa trzy dni.
Głównym zagadnieniem pierwszego dnia imprezy będzie miejsce metropolii w polityce krajowej. W debacie udział wezmą m.in. prezydent Słupska Robert Biedroń, wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński i prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Panel poprowadzi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Uczestnicy wezmą także udział w debatach na temat partycypacji obywatelskiej i konsultacjach społecznych.

JAK PLANOWAĆ PRZESTRZEŃ?

Drugiego dnia konferencji Martin Sims, gość specjalny z kanadyjskiej Happy City Initiative, opowie o tym, jak ważne jest planowanie przestrzeni publicznej w miastach w aspekcie ich rozwoju. Zaplanowano również prelekcje z zakresu zabezpieczeń przed nawałnicami, energetyki oraz imigracji. 

POMORSKIE JAKO PRZYKŁAD DZIAŁANIA METROPOLII

Ostatniego dnia uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć jak w praktyce realizowana jest idea partycypacji społecznej w samorządach województwa pomorskiego. Zorganizowane zostaną wycieczki do Gdyni, Wejherowa, Pelplina i Kartuz. - Kongres ma inspirować szerokie grono odbiorców zainteresowanych tematyką metropolitalną i dawać niekoniecznie oczywiste odpowiedzi na aktualne pytania dotyczące kierunków rozwoju metropolii - mówią organizatorzy.

Impreza odbędzie się od 13 do 15 listopada hali wystawienniczej Amber Expo w Gdańsku.

 dr