Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa

niedziela,

12 listopada 2017

12:59

Posadzka ułożona od nowa i odrestaurowane ławki. Kościół św. Anny w Przechlewie znów będzie otwarty dla wiernych

Kończy się kolejny etap renowacji kościoła Św. Anny w Przechlewie. Tym razem ułożono w nim na nowo posadzkę, naprawiono wentylację oraz odrestaurowano część ławek. Świątynia jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia zostanie ponownie otwarta dla wiernych.

Remont zabytkowego kościoła w Przechlewie trwa już od kilku lat. Siedemnastowieczna świątynia jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych w powiecie człuchowskim.

GRUNTOWNY REMONT

Niestety, obiekt był dotąd mocno zaniedbany. Nieudolne wcześniejsze prace remontowe spowodowały więcej szkód niż pożytku - uważają eksperci. Niedrożna wentylacja spowodowała na przykład zagrzybienie kościoła i znajdujących się wewnątrz zabytków. Wszystko trzeba było na nowo odrestaurowywać.

- Zmieniliśmy ceglaną podłogę, zrobiliśmy wentylację, konserwację ławek oraz porządkowanie krypty pod kościołem - mówi ksiądz Krzysztof Jakubek, proboszcz Parafii w Przechlewie.

W poprzednich latach w świątyni odrestaurowano organy i część innych zabytków. Wymieniono także cały dach na kościele. Wszystkie dotychczasowe prace renowacyjne zabytku pochłonęły już ponad 1 milion złotych.

Dariusz Kępa/mar