Wiadomości
fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski, Mateusz Ochocki

niedziela,

12 listopada 2017

11:24

Lech Wałęsa przed sądem za słowa przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jest termin posiedzenia

4 grudnia gdański sąd po raz pierwszy zajmie się pozwem Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Lechowi Wałęsie za słowa o Smoleńsku. Były prezydent stwierdził, że prezes PiS jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską. 

Kaczyński domaga się od Wałęsy przeprosin za wpisy na Facebooku od czerwca do września 2016 roku. Jak czytamy w pozwie, ze strony byłego prezydenta padły zarzuty, że "Jarosław Kaczyński podczas lotu samolotu z polską delegacją do Smoleńska, mając świadomość nieodpowiednich warunków pogodowych, kierując się brawurą, wydał polecenie, nakazał lądowanie, czym doprowadził do katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 r.". 

PREZES PIS DOMAGA SIĘ PRZEPROSIN

W oświadczeniu, którego domaga się od Wałęsy Kaczyński, ma znaleźć się stwierdzenie, że były to "bezprawne i nieprawdziwe zarzuty". Kaczyński domaga się też przeprosin za słowa Wałęsy o tym, że "nie jest zdrowy i zrównoważony psychicznie". Prezes PiS chce też, by były prezydent przeprosił go za zarzuty wydania polecenia "wrobienia" go i przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

WKRÓTCE POSIEDZENIE

Wyznaczone na 4 grudnia posiedzenie sądu będzie miało charakter niejawny.

PAP/dr