Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie Fot. PAP/Paweł Supernak

sobota,

11 listopada 2017

14:06

Centralne Obchody Święta Niepodległości na placu Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent przypomniał, że wolność miała swoją cenę

Na placu Piłsudskiego zakończyły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wzięły w nich udział najważniejsze osoby w państwie, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz ministrowie. Obecny był także szef Rady Europejskiej, były polski premier Donald Tusk.


W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda dziękował parlamentarzystom za przyjęcie zaproponowanej przez niego ustawy o przypadającej za rok 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Przypomniał, że rok temu w tym samym miejscu, zapowiadając obchody stulecia niepodległości, mówił, że jako prezydent Rzeczpospolitej chciał, aby uchwalono specjalna ustawę, dotyczącą obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. "Dziś, na progu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, chcę z całego serca podziękować panom marszałkom, chcę podziękować posłom i senatorom, Sejmowi, Senatowi za przyjęcie tej ustawy" - powiedział Andrzej Duda.

PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA

Prezydent w swoim przemówieniu podkreślił, że trzeba pamiętać, jaka była cena niepodległości i wolności. Dodał, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a w procesie politycznym najważniejsze jest umacnianie niepodległości. "W codziennym życiu, pracy i służbie krajowi najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą, najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny" - podkreślił prezydent. "To jest ponad wszystkim, ponad naszymi podziałami ideologicznymi, ponad wszelkimi sporami" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent dodał, że każdy spór, nawet najbardziej zdecydowany, musi być sporem, który biegnie ku dialogowi oraz ku szukaniu płaszczyzny porozumienia.

WIEŃCE PRZED GROBEM NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieńce złożyli: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz wicepremierzy Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki, marszałkowie oraz wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski.

NIEPODLEGŁOŚĆ PO 123 LATACH ZABORÓW

99 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach zaborów Polska odzyskiwała niepodległość.

Narodowe Święto Niepodległości 2017 na Pomorzu >>> RELACJA.

IAR/puch


Zobacz Galerię